Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Bariéry nového webu České televize

Lidem bez postižení sluchu, určitě přijdou některé (ne-li všechny) z následujícího seznamu největších bariér, týkajících se skrytých titulků na novém webu České televize, jako úplné prkotiny.

Ale zkuste si na týden vypnout veškeré zvuky a rázem budete mít zcela jiné problémy. I já je měl (úplně jiné před ztrátou sluchu).

Podle mě není možné, vžít se do situace člověka s postižením, pokud ono postižení jeden sám nezažije. Vydržíte celý film v televizoru s vypnutým zvukem? A to je pouze 90 minut. A co třeba 20 let a jen čtení veškeré komunikace a pořadů v televizoru etc. (prostě celý den tuny textu)?
A titulky nepoužívají pouze lidé s postižením sluchu, ale hodně i ti, kteří slyší. Například je zcela běžně spuštěn televizor bez zvuku a s titulky tam, kde je hluk (hlučná restaurace, letištní hala), nebo naopak musí být ticho a zvuk televizoru/videa je vypnutý (čekárna u lékaře), nebo se nechce zvukem rušit (při jízdě MHD, případně spící v okolí), nebo nejsou zdatní v jazyce a porovnávají mluvenou a psanou formu.
Ve Velké Británii před časem proběhl průzkum agentury Ofcom, mediálního regulátora, který zjistil, že ze 7,5 milionu lidí, kteří používají televizní titulky, 6 milionů nemá vůbec žádnou poruchu sluchu."
Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/4862652.stm

Nic z tohoto nepovažuji za úmyslné, ale za opomenutí, kvůli neznalosti problematiky

•    Odebrání karty s výpisem titulků
•    Odebrání možnosti pustit si titulky u pořadu „Události“
•    Nedostatečná neprůhlednost podkladu titulků
•    Barvy titulků
•    Zmrzačené zalamování textu
•    Nelze sledovat živé vysílání    
•    Titulky zakrývají informace    

Odebrání karty s výpisem titulků

Na staré verzi webu, jsem hodně používal kartu s výpisem titulků, hlavně kvůli zjištění času v pořadu, ale hodně i kvůli jiným věcem (např. citaci). Někdo třeba napsal, že se o tom mluvilo včera v pořadu „Události komentáře“. Vlezl jsem tedy na iVysílání, na ten pořad, na kartě s výpisem vyhledal (Ctrl+F) ono místo, kde byl u titulku uveden čas a ve videu vlezl rovnou na ten čas, nebo chvilku před, aniž bych musel pozorně a soustředěně sledovat 40 minut titulky v pořadu. Jak je známo, pozornost po čase ochabuje. Slyšícím tohle nevadí. Pustí si zvuk na pozadí a mohou pracovat, nebo si jen číst e-maily, a když to dojde na požadované, tak zbystří. Jenže hluchota musí neustále čučet na video a nemůže nic jiného třeba půl hodiny dělat. I na to byla dobrá ta karta s titulky, jelikož tam byly i čas. S plýtváním pozorností, souvisí o odebrání odkazů v head line u pořadu „Události“, kdy stačilo kliknutí a video se otevřelo u konkrétní reportáže.

Karta s výpisem všech titulků u pořadu, s jejich časy.

Odebrání možnosti pustit si titulky u pořadu „Události“

Tohle mě mrzí nejvíce. Na staré verzi webu titulky spustit šly. Někdo si možná řekne, že jsou u pořadu „Události ve znakovém jazyce“, což je nový, bezva počin ČT. Avšak 98 % lidí s postižením sluchu komunikuje česky (v ČR) a sledují ČT1, nikoli ČT24 s tlumočníkem. Neustálý pohyb vedle čteného textu (a je jedno, jestli tlumočník, nebo třeba aerobic) totiž velmi rozptyluje při čtení (podobně jako třeba animovaná reklama při čtení článku na webu) a sledování pořadu znesnadňuje. Je to navíc podobné, jako kdyby slyšícímu divákovi neustále mluvil nějaký hlas v pořadu španělsky do toho, co se říká česky. Proč tedy bylo znemožněno, pustit si titulky u normální verze, nechápu. Titulky přeci nemohou nikomu vadit, když jsou skryté a spustí si je pouze ten, kdo je potřebuje k tomu, aby mohl sledovat. Navíc (viz nahoře) titulky nepoužívají pouze neslyšící, ale i slyšící.

Nedostatečná neprůhlednost podkladu titulků

Pokud je v obraze něco světlého, je světlý i podklad titulků, které jsou všechny bílým písmem a kontrast není dostatečný.

nedostatečný podklad titulků

Lepší by byl víc neprůhledný podklad.

dostatečný podklad titulků

A ještě lepsí i žluté písmo.

lepší je žluté písmo titulků, neř bílé
test kontrastu barvy podkladu  a písma

Barvy titulků

Toto je pro lidi s postižením sluchu, velmi důležitá kompenzační pomůcka. Různé barvy promluv umožňují orientaci v ději, zejména „kdo co řekl“. Je mnoho situací, kdy je na někoho záběr kamery, on mluví, ale titulky dobíhají od předešlého mluvčího, nebo někdo něco řekne mimo záběr (k vidění pravidelně ba každou chvíli v „OVM“). Když se musí při sledování bez zvuku víc přemýšlet nad tím, kdo mluví, místo sledování obrazu a přemýšlením nad obsahem., není vůbec přívětivé.
Na následujícím obrázku nejde poznat, kdo mluví, protože jsou všichni mimo záběr. Kdyby však byl text tyrkysovou barvou, ví se, že mluví pan Moravec a pokud by byl žlutě, tak někdo, kdo má v pořadu „žlutou barvu hlasu“.

Kdo to říká?

Často je v jednom titulku i několik mluvčích a třeba 3 barvy. To jednoznačné rozpoznání mluvčích na první pohled je pro lidi, kteří neslyší asi nejpřednější (pro mě tedy určitě).
Ten, kdo slyší třeba i jen trošku a se sluchadly, rozpozná jinou barvu hlasu sluchem (i když neslyší natolik, aby rozpoznal slova, a potřebuje titulky). Třeba i tím, že mu jiný hlas ve sluchadle „jinak chrčí“. Ale my, kteří neslyšíme (nebo slyšící divák s vypnutým zvukem) vůbec nic a poznáme, kdo mluví, podle barvy titulku. Jasně, většinou (ale jen většinou) se to dá poznat z kontextu. Případně i z toho, na koho je právě záběr. Jenže když mluví třeba host v OVM, je na něj záběr a do toho někdo jiný něco podotkne (nebo při sportovním přenosu 2 komentátoři na pozadí), tak to při nerozeznání působí, jako kdyby mluvil schizofrenik a ani se neví, kdo něco podotkl, když tam jsou třeba 4 hosté. Je to podobné, jako kdyby měli všichni lidé stejnou barvu hlasu a nevidomý (slyšící), měl rozpoznávat lidi podle kontextu, co mu říkají.

Na předchozí verzi iVysílání, barevné titulky také nebyly a když se někdo na ty barvy ptal Diváckého centra, bylo mu odpovězeno, že přehrávač barvy neumí. Tajně jsem tedy doufal, že v nové verzi iVysílání, to bude nový přehrávač umět, zejména když to umí přehrávače jinde. Jako důkaz, že to jde, přikládám obrázek je od Mgr. Věry Strnadové, předsedkyně Expertní komise pro skryté titulky při ASNEP.

Když nemluví jeden schizofrenik

Zkrátka vše by mělo být zachováno tak, jako to bylo v televizoru při vysílání.

Zmrzačené zalamování textu

Nejen, že to špatně vypadá, ale rovněž to o hodně hůře čte.
Dva řádky často nejsou zalomeny a vše je slito do jednoho,

Dva řádky do jednoho

Nebo jsou zalomeny to tří řádků.

Dva řádky zalomené do tří řádků

Což může působit i směšně, zejména pokud je text „zarovnaný jako na konci dopisu", jak někdo trefně okomentoval toto.

Zmrzačené zalamování -  podpis na konci dopisu?

Nelze sledovat živé vysílání

Ono nešlo sledovat ani na předchozí verzi webu, jelikož nebylo a není, opatřeno titulky. Nelze tak například sledovat na tabletu přímý sportovní přenos na veřejném místě, kde je puštěn televizor bez zapnutých titulků. Na iVysílání "živě" (nebo-li ČT+) titulky v nastavení spustit nelze. Jinde však ano.

V nastavení není žádná možnost, pustit si titulky.
Přímý přenos s titulky.

Titulky zakrývají informace

Titulky zakrývají informace
Uživatelské nastavení

Nejlepší by však byly tzv. "dynamické titulky", které informační lišta "vytlačí nad sebe" a když lišta zmizí, titulky zase klesnou.

Toto jsou pouze ty největší bariéry na webu České televize, kvůli kterým nastává odliv návštěvníků, kteří titulky ke sledování potřebují.  A jak známo, návštěvníci se nevracejí. Osobně jsem chodil na starou verzi iVysílání, možná 50x v měsíci. Na novou verzi chodím tak 10x (a to jen, když musím) v měsíci, což je obrovský rozdíl.
Po mnoha upozorněních, sepsáno 15, 2. 2023 (déle než rok od spuštění nové verze webu ČT).

---------------------------------------------------------------
edit 30.11. 2023 
Skvělé titulky u vlajkové lodi ČT, iVysílání.na mobilním zařízení v aplikaci iVysílání.v Androidu

Zdvojené titulky v aplikaci iVysílání v mobilním zařízení.

 

——————————————————
Autor: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz, redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
osvěta pro skryté titulky
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
——————————————————-    

 

Autor: Ztlumeno | úterý 28.2.2023 9:20 | karma článku: 10,25 | přečteno: 425x
  • Další články autora

Ztlumeno

Aby byly památky pro všechny lidi s postižením sluchu

Často bývá někde uváděno, že prohlídky jsou bezbariérové pro neslyšící. Je to však bezbariérovost pouze pro část lidí s postižením sluchu. Babička, která neslyší a něco takového navštíví s vnoučaty, z prohlídky převážně nic nemá.

17.4.2024 v 4:19 | Karma: 6,18 | Přečteno: 132x | Diskuse| Cestování

Ztlumeno

Simultánní přepis a dění na pódiu musí být v jednom zorném poli

Pokud to tak není, nelze sledovat obojí současně. Tlumočník znakového jazyka také nestojí někde stranou a v jiné vzdálenosti. V ČR komunikuje česky (znakový jazyk není čeština) 98% lidí s postižením sluchu (asi 560 000 z 575 000).

25.3.2024 v 7:53 | Karma: 6,23 | Přečteno: 138x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Počet lidí s postižením sluchu v České republice

Přesný počet lidí s postižením sluchu, dejme tomu na +-500 v České republice, nikdy nikdo nespočítá, protože neexistuje oficiální evidence osob se zdravotním postižením. Z dostupných zdrojů si však lze udělat představu.

23.3.2024 v 9:29 | Karma: 4,49 | Přečteno: 173x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Jak píší nevidomí na dotykovém mobilním telefonu

Neslyším a potřebuji sdělení druhé strany v písemné podobě, protože komunikuji česky (zkrátka pouze neslyším - mluvím normálně), tak, jako 98 % lidí s postižením sluchu (třeba babička, která přichází vlivem věku o sluch) v ČR.

20.3.2024 v 7:50 | Karma: 7,10 | Přečteno: 146x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Obvyklé omyly o ohluchlých osobách

Ze strany neinformovaných lidí dochází často k záměně ohluchlých osob s lidmi nedoslýchavými nebo s těmi, kdo se neslyšící již narodili. V důsledku toho vzniká při kontaktu s ohluchlými lidmi mnoho omylů.

11.3.2024 v 7:56 | Karma: 13,53 | Přečteno: 285x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Využití strojového rozpoznání řeči od Microsoftu při poruše sluchu

Rozpoznání řeči má Microsoft opravdu velmi dobré. Málokdo však ví, že kromě diktování článků, e-mailů a dalšího, jej jde velmi dobře využít při komunikaci s osobou s postižením sluchu, která komunikuje česky.

19.1.2024 v 7:56 | Karma: 6,03 | Přečteno: 161x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Upozornění na zvuky pro osoby s postižením sluchu s notifikací

Pokud někdo neslyší, nevnímá běžné zvuky, při kterých si ten, kdo slyší často ani neuvědomuje, jak jsou důležité. Že pípla mikrovlnná trouba, zvoní domovní zvonek, štěká pes (na kterého nevidí) a podobné.

12.1.2024 v 7:55 | Karma: 5,80 | Přečteno: 140x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Mateřský jazyk a postižení sluchu v České republice

Velmi často se slyšící lidé domnívají, že pokud někdo neslyší, komunikuje ve znakovém jazyce. Je to kvůli neznalosti problematiky. Znakový jazyk má vlastní gramatiku, pravidla a s češtinou nemá nic společného.

16.11.2023 v 9:10 | Karma: 10,28 | Přečteno: 218x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Rozhovor ohluchlého s nevidomým: Hendikep je pouze drobnou vadou, která se dá překlenout

Nevidomý Karel odpovídá na dotazy, na které by kdekdo rád znal odpověď, ale ostýchá se nevidomého vyptávat. Karel dělal rozhovor se mnou (nevidomý s ohluchlým), tak „na oplátku“.

2.11.2023 v 7:50 | Karma: 9,59 | Přečteno: 209x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Titulky se zvýrazňováním slov nejsou vhodné pro osoby s postižením sluchu

Je velmi potěšující, když autor mediálního obsahu, opatří své video titulky. Avšak kvůli neznalosti problematiky mnohdy vznikne něco, čemu se titulky říkat nedá, protože nesplňují zcela základní parametry titulkování.

26.10.2023 v 7:12 | Karma: 6,39 | Přečteno: 222x | Diskuse| Média

Ztlumeno

Titulky za pomoci AI pro zvýšení zhlédnutí vašich videí zdarma

Návod, jak vytvořit titulky pro vaše videa pomocí umělé inteligence, abyste zvýšili dosah a zpřístupnili obsah široké veřejnosti, a to bez přepisování či znalostí pravidel titulkování.

11.10.2023 v 11:18 | Karma: 8,17 | Přečteno: 822x | Diskuse| Média

Ztlumeno

Technické a funkční parametry titulků pro osoby se sluchovým postižením

Jistě chcete, aby bylo vaše video přístupné všem. Opatřete ho tedy titulky, aby bylo přístupné široké veřejnosti. Titulky totiž nepoužívají pouze lidé neslyšící. Jsou využívány v různých situacích lidmi bez ohledu na stav sluchu,

29.9.2023 v 7:45 | Karma: 5,89 | Přečteno: 105x | Diskuse| Kultura

Ztlumeno

Porovnání automatických generátorů titulků - buďte bezbariéroví

Je velké usnadnění práce, nechat si titulky k videu na Youtube a dalších sítích, komplet vygenerovat umělou inteligencí, avšak zatím to titulky moc nejsou. Spíše se získá text bez psaní, z něhož je třeba titulky vyrobit ručně.

26.6.2023 v 7:56 | Karma: 8,79 | Přečteno: 1547x | Diskuse| Věda

Ztlumeno

Jak důležitá je znalost kontextu pro osoby s postižením sluchu

Při konverzaci s člověkem, který odezírá, nebo používá strojové rozpoznání mluvy, s převodem do textové podoby, je velmi důležitý kontext. A ten je třeba i to, že od číšníka neočekáváme sdělení jaké je počasí.

16.5.2023 v 7:55 | Karma: 9,21 | Přečteno: 201x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

S překladem a výslovností, může osobám s postižením sluchu pomoci umělá inteligence

O chybné výslovnosti cizích slov, osobami s postižením sluchu, už jsem psal několikrát. Ti, co nikdy neslyšeli, že se vyslovuje „koka kola“, vyslovují tak, jak čtou a vypadají za úplné blby.

11.5.2023 v 7:48 | Karma: 5,54 | Přečteno: 156x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Jsem ohluchlý hudebník a hudba mi je lhostejná

Často se mě někdo ptá: "Štve tě, že neslyšíš hudbu?" Je to logické, zejména když jsem byl 20 let hudebník, a pak přišel o sluch. Rovněž se v době, kdy vídáme spoustu lidí se sluchátky na uších, vkrádá taková otázka na jazyk sama.

3.5.2023 v 7:50 | Karma: 9,90 | Přečteno: 337x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Aplikace používané osobami s postižením sluchu (jaký tarif)

Dostal se ke mně dotaz, jaké aplikace používají lidé s postižením sluchu, aby operátor zmapoval používané aplikace a udělal speciální tarif.

24.3.2023 v 7:55 | Karma: 4,30 | Přečteno: 151x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Některé titulky jsou nežádoucí

Osoby s postižením sluchu, potřebují ke sledování televizoru, nebo videí titulky. Specifikum je v tom, že potřebují, aby byly v titulcích oznamovány zvuky. Teprve pak budou titulky vhodné ke sledování bez zvuku.

4.2.2023 v 7:50 | Karma: 12,65 | Přečteno: 420x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Bariéra pro diváky s postižením sluchu

Pokud někdo neslyší a potřebuje ke sledování televizoru skryté titulky, přichází často o informace na obrazovce, protože je titulky zakrývají. Tyto informační lišty však nejsou zbytečné (to by jinak na obrazovce nebyly).

30.1.2023 v 8:01 | Karma: 8,87 | Přečteno: 245x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Sen o částečně bezbariérovém webu České televize

Bílé titulky s nedostatečnou průhledností jejich podkladu se špatně čtou, protože mnohdy nejsou k podkladu dostatečně kontrastní. Divák tak vynakládá úsilí na jejich přečtení, protože se často zobrazí pouze třeba 3 vteřiny.

27.1.2023 v 8:45 | Karma: 9,24 | Přečteno: 245x | Diskuse| Společnost
  • Počet článků 124
  • Celková karma 7,51
  • Průměrná čtenost 789x
ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Seznam rubrik