Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Aplikace používané osobami s postižením sluchu (jaký tarif)

Dostal se ke mně dotaz, jaké aplikace používají lidé s postižením sluchu, aby operátor zmapoval používané aplikace a udělal speciální tarif.

Spíše, než na používané aplikace, bych to pojal podle potřeb.
Podle mě není až tak vypovídající to, jaké používáme aplikace, ale to, co se dělá. A zejména upload a download. Například video ve znakovém jazyce, lze nahrávat všude možně (WhatsApp, Facebook, Skype, Youtube atd.) Komunikace ve videu je vždy upload velkého množství dat.
Začnu tedy tím nevětším žroutem, videi ve znakovém jazyce.

Videohovory (chat)
Uživatelé znakového jazyka si spolu většinou nepíší, ale komunikují ve videohovoru, kde si navzájem znakují. To je za dobu hovoru mnoho posílaných a stahovaných relativně krátkých videí. A nekomunikují mezi sebou pouze kamarádi, ale volá se tak třeba i do organizace neslyšících. K tomu slouží různé instantmessengery, které videohovory podporují (WhatsApp, Skype, Messenger Facebooku a další).
A ke komunikaci „face to face“ s někým kdo neovládá znakový jazyk (třeba s poštovní doručovatelkou), prostřednictvím on-line tlumočení, se přenášejí zase videa (sdělení ve znakovém jazyce), třeba přes aplikaci „Tichá linka“, na přetlumočení do mluveného českého jazyka a zpět od tlumočníka/tlumočnice do zařízení uživatele. V tomto případě jde dokonce i o zvukové přenosy dat.

Komunikace e-mailem
Často je k textu přiložen odkaz na video ve znakovém jazyce, které je třeba na Youtube. Autor takového e-mailu naznakuje video, to musí na Youtube nahrát a příjemci jej zase stahují. A pokud to je třeba tříminutové video je to už dat docela dost.
A když chce někdo ve znakovém jazyce odpovídat, dělá totéž (nahrává někam video a ostatní jej stahují).
Ohluchlí a nedoslýchaví sice komunikují písemně, ale protože víceméně „pouze písemně“, tak je to mnohem více pošty, než ti, kteří slyší.

Příspěvky na sociálních sítích
Uživatel znakového jazyka natočí video (sám sebe), kde odznakuje své sdělení, nahraje jej třeba jako nový příspěvek ve skupině na facebooku. Na video se podívá 300 (všichni ho musí stahovat) jiných uživatelů znakového jazyka a z toho 20 odpoví (opět video).
To je obrovský rozdíl v datech, než když se používá facebook víceméně jen ve formě psaní + nějaká ta fotka.

Youtube
Leckdo by si mohl říci, že Youtube je „zábava“. Jenže na Youtube se právě dávají videa ve znakovém jazyce, která jsou velká, jako příloha k e-mailu, videa, která bývají součástí webových stránek (překlad stránky do znakového jazyka), různá instruktážní videa, nebo stream z konference (zrovna INSPO 2022 – komplet on-line https://www.youtube.com/watch?v=awXmRRnF8QQ) stream sledují (stahují data – video) i uživatelé simultánního přepisu.

Konference INSPO 2022 byla celá on-line.Na streamu byla prezentace přednášejícího, přednášející, simultánní přepis a tlumočení do znakového jazyka.

 

Hlasová komunikace (ohluchlí a nedoslýchaví)
Při používání aplikací, na převod mluvené řeči, se používají nejvíce eScribeDroid od sociální firmy Transkript a „Okamžitý přepis“ od Google. V obou aplikacích jde o zvukový datový přenos.
(Aplikace a zařízení na převod řeči do písemné podoby, pro osoby s postižením sluchu)

Lokace, navigace a cestování
Mapy a navigace používá kde kdo. Avšak pokud se nelze (kvůli postižení sluchu) na ulici nikoho zeptat, používají se třeba i k navigaci „za roh“.
Často se používají i všelijaké aplikace, související s hromadnou dopravou. Rozdíl je však ten, že člověk s postižením sluchu, neslyší hlášení nádražního rozhlasu a pouští si mnohem častěji (třeba i na nástupišti) aplikaci „Na Vlak“. S tím souvisí i různý nákup jízdenek, protože je snadnější (nebo spíše žádná) komunikace, než s někým za přepážkou. Zejména pro uživatele znakového jazyka.
U dalších aplikací, jako jsou rezervace jízdenek, letenek, přivolání taxi atd. to je podobné (co se týče komunikace a častějšího používání, než „se sluchem“).

Souhrn
Lidé s postižením sluchu, používají kromě dejme tomu pěti speciálních aplikací stejné aplikace, jako lidé bez postižení. Jen některé mnohonásobně více a k tomu tu komunikaci ve videích.
Kvůli komunikaci ve videu (která nejvíce „žere“ data). už si mnozí zřídili neomezený datový tarif, aby se vyhnuli tomu, že třeba týden před obnovením FUP, nemohou komunikovat a nic dělat, protože zdánlivě obrovských 40 GB, jim na měsíc nestačilo.
Osobně komunikuji mluvením a psaním, přičemž potřebuji ony datové přenosy zvuku. U operátora mám tarif 4 GB dat. Volání mám vypnuté a chodí mi SMS, které mohu za plnou cenu i posílat a jednu za tři měsíce skutečně pošlu. Takže to je v podstatě „datový tarif“, za který bez těch SMS platím 150 Kč/měs. Za pět let se mi stalo asi 2x, že mi přišlo upozornění a na týden jsem se omezil. Já se však všude, kde to jde, připojuji na Wi-Fi. Znám ale spoustu lidí s postižením sluchu, kteří používají mnoho SMS a připojit se třeba v knihovně na Wi-Fi, ani neumí. Ti mají spotřebu dat mnohonásobně větší, než já, ačkoli komunikují rovněž česky.

——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD),
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií)
a vášnivý uživatel přepisu automaty
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“)

 

Autor: Ztlumeno | pátek 24.3.2023 7:55 | karma článku: 4,30 | přečteno: 151x
  • Další články autora

Ztlumeno

Aby byly památky pro všechny lidi s postižením sluchu

Často bývá někde uváděno, že prohlídky jsou bezbariérové pro neslyšící. Je to však bezbariérovost pouze pro část lidí s postižením sluchu. Babička, která neslyší a něco takového navštíví s vnoučaty, z prohlídky převážně nic nemá.

17.4.2024 v 4:19 | Karma: 6,25 | Přečteno: 140x | Diskuse| Cestování

Ztlumeno

Simultánní přepis a dění na pódiu musí být v jednom zorném poli

Pokud to tak není, nelze sledovat obojí současně. Tlumočník znakového jazyka také nestojí někde stranou a v jiné vzdálenosti. V ČR komunikuje česky (znakový jazyk není čeština) 98% lidí s postižením sluchu (asi 560 000 z 575 000).

25.3.2024 v 7:53 | Karma: 6,25 | Přečteno: 140x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Počet lidí s postižením sluchu v České republice

Přesný počet lidí s postižením sluchu, dejme tomu na +-500 v České republice, nikdy nikdo nespočítá, protože neexistuje oficiální evidence osob se zdravotním postižením. Z dostupných zdrojů si však lze udělat představu.

23.3.2024 v 9:29 | Karma: 4,49 | Přečteno: 180x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Jak píší nevidomí na dotykovém mobilním telefonu

Neslyším a potřebuji sdělení druhé strany v písemné podobě, protože komunikuji česky (zkrátka pouze neslyším - mluvím normálně), tak, jako 98 % lidí s postižením sluchu (třeba babička, která přichází vlivem věku o sluch) v ČR.

20.3.2024 v 7:50 | Karma: 7,10 | Přečteno: 148x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Obvyklé omyly o ohluchlých osobách

Ze strany neinformovaných lidí dochází často k záměně ohluchlých osob s lidmi nedoslýchavými nebo s těmi, kdo se neslyšící již narodili. V důsledku toho vzniká při kontaktu s ohluchlými lidmi mnoho omylů.

11.3.2024 v 7:56 | Karma: 13,53 | Přečteno: 287x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 124
  • Celková karma 7,52
  • Průměrná čtenost 789x
ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Seznam rubrik