Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Titulky za pomoci AI pro zvýšení zhlédnutí vašich videí zdarma

Návod, jak vytvořit titulky pro vaše videa pomocí umělé inteligence, abyste zvýšili dosah a zpřístupnili obsah široké veřejnosti, a to bez přepisování či znalostí pravidel titulkování.    

Pouhý vygenerovaný text, totiž nejsou ani zdaleka titulky, i když tomu různé generátory titulky říkají. Je třeba dodržet alespoň základní věci, aby to titulky byly. Zejména délky řádků. Automaty totiž často generují řádky 45-80 znaků a pokud se titulky ručně nezalomí, v přehrávači se potom zaplní „nadoraz“ řádek 80 znaků, zalomí se text a na druhém řádku jsou 3 znaky, což se hodně špatně divákům, kteří nejsou masochisté čte. Hodnoceno jako ve škole - nedostatečné.
Řádky by měly být zhruba stejně dlouhé a neměly by být delší, než 42 znaků na řádku (včetně mezer a interpunkce) a měly by být členěny po logických celcích. V televizi to je dokonce jen 35 znaků. Tento návod nemá žádné ambice, vysvětlovat pravidla titulkování (i když něco tu bude). Technické a funkční parametry titulků, jsou zmíněny v článku na https://ztlumeno.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=806960 Vytvořené titulky potom stačí přiložit k vašemu videu, nejlépe ve formátu SRT.

Toho, kdo běžně netitulkuje odradí hned zkraje pracnost výroby titulků. Ale nějaké ty „základní“ (lepší, než žádné), ale i perfektní, se dají vyrobit pomocí AI. Budete potřebovat pouze Subtitle Edit (freeware) a VLC Player (freeware).

--ještě trochu osvěty--
Víc, než neslyšící, používají titulky diváci, kteří sluší. Slyšící diváci často používají titulky v prostředí, kde je hluk, například v letištní hale, nebo naopak v situaci, kdy musí být zachováno ticho a zvuk televizoru nebo videa je vypnutý, třeba v čekárně u lékaře, ale i v malém bytě, pokud nemají být další osoby zvukem z televizoru, nebo videa rušeny. Někdo používá titulky při sledování videa během jízdy hromadnou dopravou. Titulky jsou však užitečné i pro ty, kteří nejsou zdatní v daném jazyce a porovnávají jeho mluvenou a psanou formu. Článek BBC z roku 2006 http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/magazine/4862652.stm.
--/konec osvěty--

Obrázky v tomto návodu se zobrazí v původní velikosti kliknutím na ně.

1) A jdeme na to. Spusťte Subtitle Edit.
 

 

2) V roletce „video“ otevřete soubor s videem (v nastavení SE musí být nastavena cesta k VLC Playeru).

3) Nastavte si Subtitle Edit (hlavně těch 42 znaků na řádek a rychlost čtení).

4) Opět roletka „video“ a položka „audio to text (Whisper)".

5) Nastavte si Engine CPP, jazyk čeština a model large. S modelem large, to sice mnohem déle trvá, zato však přepisuje hodně přesně, a to většinou i nespisovná a neznámá slova. U všech tří položek si chce poprvé Subtitle Edit něco stáhnout.

 

6) Já mám 15 let starou kraxnu (a to ještě obyčejný kancelářský stroj). Jdu si udělat kafe, odhad je 65 minut (video má 17 minut). U dvouminutového videa, to bylo asi 6 minut.

 

Snad ho nezavařím.

7) A máme vygenerováno.

 

Úskalí pravopisu

Nikdo samozřejmě nechce dávat na web titulky s chybami a překlepy. Můžete použít zabudovanou kontrolu pravopisu v Subtitle Edit. Je to však úplně obyčejná „kontrola překlepů“, takže to bude považovat např.: „Udělejte se kontrolu pravopisu“ za dobře. Po takovéto kontrole, budete sice mít titulky bez překlepů, ale někdy s nesmysly.
Hodnoceno jako ve škole - dobré.

Mnohem lepší však je, použít nějaký nástroj, kde se zkontroluje zároveň i gramatika. Takové titulky už budou školní známkou chvalitebné. Krásně se to dělá třeba ve Wordu (pokud máte k dispozici), nebo v Libre Office (kancelářský balík zdarma). Použít jde také třeba Opravidlo (https://opravidlo.cz/), ale v něm už to není tolik pohodlné. 

Aby byly titulky na výbornou

Pokud se nespokojíte se známkou „chvalitebné“, investujte ještě trochu času a práce. Otevřete si soubor s titulky v nějakém editoru, kde jde nastavit počet znaků na řádku (já to neumím nastavit ve Wordu a používám PSPad), kde si nastavte „42“ a upravte zalomení řádků tak, aby měly tzv. „štábní kulturu“. Neměňte v Subtitle Edit vygenerované časy, tím by se to celé rozhodilo. Pouze osamocená písmena na koncích řádků, zalomení po čárce, seskupení do jednoho řádku krátkých titulků, atd. Přičemž je lepší, když je delší spodní řádek, ale to často nevychází.

rozhraní PSPadu

Titulky na jedničku s hvězdičkou

To jsou takové titulky, které zároveň splňují i „Technické a funkční parametry“ titulků pro osoby s postižením sluchu. Ony už to často jsou ty „z PSPadu“, jelikož když když mluví na videu jeden mluvčí, není třeba dělat uvozovací pomlčky, případně psát zvuky atd.
 

Za konzultaci tohoto článku, děkuji Mgr. Věře Strnadové
(předsedkyně expertní komise pro skryté titulky při ASNEP)
Kráťa

Autor: Ztlumeno | středa 11.10.2023 11:18 | karma článku: 8,18 | přečteno: 840x
  • Další články autora

Ztlumeno

Aby byly památky pro všechny lidi s postižením sluchu

Často bývá někde uváděno, že prohlídky jsou bezbariérové pro neslyšící. Je to však bezbariérovost pouze pro část lidí s postižením sluchu. Babička, která neslyší a něco takového navštíví s vnoučaty, z prohlídky převážně nic nemá.

17.4.2024 v 4:19 | Karma: 6,72 | Přečteno: 150x | Diskuse| Cestování

Ztlumeno

Simultánní přepis a dění na pódiu musí být v jednom zorném poli

Pokud to tak není, nelze sledovat obojí současně. Tlumočník znakového jazyka také nestojí někde stranou a v jiné vzdálenosti. V ČR komunikuje česky (znakový jazyk není čeština) 98% lidí s postižením sluchu (asi 560 000 z 575 000).

25.3.2024 v 7:53 | Karma: 6,25 | Přečteno: 140x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Počet lidí s postižením sluchu v České republice

Přesný počet lidí s postižením sluchu, dejme tomu na +-500 v České republice, nikdy nikdo nespočítá, protože neexistuje oficiální evidence osob se zdravotním postižením. Z dostupných zdrojů si však lze udělat představu.

23.3.2024 v 9:29 | Karma: 4,49 | Přečteno: 185x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Jak píší nevidomí na dotykovém mobilním telefonu

Neslyším a potřebuji sdělení druhé strany v písemné podobě, protože komunikuji česky (zkrátka pouze neslyším - mluvím normálně), tak, jako 98 % lidí s postižením sluchu (třeba babička, která přichází vlivem věku o sluch) v ČR.

20.3.2024 v 7:50 | Karma: 7,10 | Přečteno: 148x | Diskuse| Společnost

Ztlumeno

Obvyklé omyly o ohluchlých osobách

Ze strany neinformovaných lidí dochází často k záměně ohluchlých osob s lidmi nedoslýchavými nebo s těmi, kdo se neslyšící již narodili. V důsledku toho vzniká při kontaktu s ohluchlými lidmi mnoho omylů.

11.3.2024 v 7:56 | Karma: 13,53 | Přečteno: 287x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Podmínky míru musí určit Ukrajina, říká ministryně obrany Černochová

29. dubna 2024

Premium Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) o sbírce na munici pro Ukrajinu, komunikaci náčelníka...

Vědmy jdou do akce. Mladé dronařky tvrdě cvičí a chystají se na Rusy

29. dubna 2024

Premium Ukrajina (od zpravodajů iDNES.cz) Válka na Ukrajině je v nemalé míře válkou dronů a technologií. Ukrajina, ale i Rusko je vyvíjejí,...

Americkou Oklahomu a okolní státy zasáhla série tornád. Úřady hlásí čtyři mrtvé

28. dubna 2024  22:16

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádala série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu. Podle...

Nikdy nekončící hrozba. Finsko si zvyká na nový vztah s Ruskem

28. dubna 2024  20:49

Ozbrojení finští pohraničníci na běžkách střeží východní část země, nejnovější a nejdelší hranici...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

  • Počet článků 124
  • Celková karma 7,62
  • Průměrná čtenost 789x
ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Seznam rubrik