Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
IL

I25v12a48n82a 80L38a69n95c68e

23. 12. 2021 12:23

Moje maminka má také potíže se sluchem už od padesáti let. Věkem se to horší, v jejích 87 se nyní velice špatně domlouváme po telefonu a TV ji křičí, že se divím, že na ni sousedi nebouchají. Znakovou řeč samozřejmě neumí, nikdy se ji neučila. Sluchátka zkusila a odmítá je. ČTE, luští křížovky, neustále si procvičuje pamětˇ.

0 0
možnosti
Foto

Zkuste mamince pustit skryté titulky. Podle mě to určitě ocení. Nějaké ty výbuchy a další zvuky, dokreslující atmosféru - na to bude stačit běžná hlasitost a to, co se říká, bude v titulku, takže nebude potřeba mít televzi "na plný koule". Nejlépe to vyzkoušíte třeba na ČT2, kde jsou skryté titulky (v programech označení ST) snad u všech pořadů. Komerční televize mají povinnost ze zákona jen 15 %.

0 0
možnosti
Foto

Tohle mi také hodně vadí. Všude se prosazuje znakový jazyk,a my snad neexistujeme. A to je nás absolutní většina mezi sluchově postiženými.

1 0
možnosti
  • Počet článků 124
  • Celková karma 7,62
  • Průměrná čtenost 789x
ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Seznam rubrik