Pondělí 21. září 2020, svátek má Matouš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 21. září 2020 Matouš

Optimistka s hluchoslepotou

2. 03. 2015 21:52:17
Dana je členkou Klubu přátel červenobílé hole od roku 2010. Je jí něco málo přes padesát pět let. Od narození hůře slyšela. Její postižení je Usherův syndrom, a tak zrakové postižení se přidalo ke sluchovému kolem puberty. Lékaři tuto diagnózu potvrdili teprve před 18 lety. Do té doby „pouze“ špatně slyšela. Nyní má ztrátu sluchu kolem 96% a těžkou slabozrakost. Domluví se ale běžnou řečí, má kvalitní sluchadla.

Pohybuji se mezi osobami s hluchoslepotou od roku cca 1993. Poznala jsem několik desítek osob s tímto postižením obou pohlaví, různého věku, různého vzdělání a i různého postižení. Ze své zkušenosti mohu říci, že druh, stupeň postižení a komunikace je u každého jednotlivce jiná, a tím samozřejmě i jeho schopnost zařadit se do běžného života. Někdo hůře vidí a lépe slyší, někdo zase neslyší a lépe vidí a jen malá skupina nevidí a neslyší vůbec. Většina osob s hluchoslepotou má sluchadla a tudíž jsou schopni se za určitých podmínek domluvit tak jako my ostatní. Menší část těchto osob, ta která je neslyšící od narození, používá český znakový jazyk, taktilní znakový jazyk a další komunikační systémy např. LORM abecedu. Případně si rodina vytvořila svůj rodinný komunikační systém. Nevýhodou takového systému však je, že se domluví jen mezi sebou.

Jedním výrazným povahovým rysem většiny hluchoslepých osob je velká pasivita. A není se tomu co divit. Vypozorovala jsem, že lidí s Usherovým syndromem se toto zřejmě netýká. Většina těchto lidí je inteligentní, aktivní, schopna se vzdělávat, mají různé koníčky a zájmy. Ráda bych na případu Dany ukázala, že i takto těžké postižení lze zvládat s „humorem“ určitou dávkou optimismu a neuvěřitelnou touhou žít jako zdraví lidé a vyrovnat se jim.

Myslím, že Daně se to daří. Možná se ve skrytu duše trápí tím, že její vada je progresivní a čeká jí možná úplná slepota. Nikdy to ale na sobě nedává znát. A snaží se žít plnohodnotně. Ráda se baví, občas zajde i s přáteli na pivčo. Vlastní notebook a tablet. Bez toho by prý nemohla existovat. Vyhledává si sama všechny potřebné informace. Baví se vesele s lidmi pomocí skypu a facebooku. To vše bravurně ovládá. Chodila na základní školu v Praze pro nedoslýchavé do Ječné ulice, později se vyučila cukrářkou. Kdyby měla lepší rodinné zázemí, určitě by vystudovala i střední školu. Opravdu na to má. Pokud ještě celkem dobře viděla, pracovala jako cukrářka v lahůdkách a v potravinářské výrobě. Později i uklízela v domácnostech a hlídala děti. Také byla zaměstnána ve firmě pro kompenzační pomůcky pro zrakově postižené a neslyšící.

Znám Danu od roku 1996, kdy jsem ještě působila v Lormu. Dáda je nepřehlédnutelná, byla a je stále atraktivní žena. Když vstoupí do místnosti, jako by vešla vichřice, (v dobrém slova smyslu). Mužům se líbila a dosud líbí. Vyzařuje z ní sexapel. Je plná elánu a energie. Vždy úsměv na rtech. Nám v klubu přináší nové a nové podněty. Je to takový hnací element. Umí se ale i pěkně rozčílit, když cítí nespravedlnost. V poslední době absolvovala několik rekvalifikačních kurzů a stále vyhledává další. Ještě by chtěla pracovat a být užitečná. Snad se jí to podaří. Moc bych jí to přála. S tímto těžkým handicapem se zaměstnání velice těžko hledá.

Ona sama říká o svém postižení: „ Hluchoslepota je pro mě psychicky a fyzicky náročný handicap, mít život plnohodnotný, je pro hluchoslepé nádherný pocit. Je ale potřeba mít dobré zázemí a pochopení okolí. Nejde se přirovnávat k tomu, že mohu dělat stejné věci jako neslyšící nebo nevidomý. Musím na to úplně jinak“.

Dana je vdaná, vychovala dvě dcery a má tři vnoučata. Dále opět cituji Danu: „Sama jsem hluchoslepá, mám ještě zbytek zraku a zbytek sluchu, vypadám jako zdravý člověk. Proč tomu tak je? Jsem žena a mám se ráda hezké věci, jsou mi příjemné. Kontakt s okolím a lidmi je nabíječka a dává mi to pocit, že jsem tady i pro svá vnoučata, která mi fandí a zároveň ví, jak se k mému handicapu chovat, je to úžasný. Mám v sobě hodně citu a pochopení na rozdávání, ale už jen pro ty, co si to opravdu zaslouží.“

V minulosti Dana zažila velké zklamání, kdy v podstatě byla zneužita zdravými jedinci, kteří s její pomocí založili občanské sdružení VIA. Kvůli nedůvěře k novému vedení v této organizaci a pocitu velké manipulace, Dana z této organizace odešla. Bývalé vedení již v této organizaci nepůsobí a VIA je nyní čistě v rukou hluchoslepých. S naším KPČH spolupracuje. V současné době je Dana stále členem LORM a od roku 2010 KPČH – tj. u nás. Nebojí se nikde říci, co se jí líbí nebo nelíbí. Neztratila se, jak sama říká, ale poslechla své přátele z KPČH a na jejich vyzvání: „ Dančo, neschovávej se a pojď nás navštívit.“, přišla a zůstala. Byla i zvolena do funkce místopředsedkyně. Čehož si prý velmi váží.

Co se jí na KPČH líbí. Cituji: „KPČH je v duchu hluchoslepých, zde rozhodují hluchoslepí sami a ne, co jim vedení nadiktuje. Mým cílem ve funkci je stále naslouchat hluchoslepým a dopřát jim lepší životní pocity. Např. lásku a pochopení. Chci být zastáncem hluchoslepých a říkat zdravým pravdu, ten kdo se skrývá, tak ten se bojí. Přála bych si spolupráci se všemi organizacemi hluchoslepých s hluchoslepými. Nechci takové vedení složené ze zdravých lidí, které by nám říkalo, co my hluchoslepí máme dělat a co ne. To považuji za velmi špatné a neetické.“

Snad jste si udělali letmý obrázek o tom, co chtějí a po čem touží lidé s handicapem.

Je to celkem jednoduché – touží po lásce, přátelství, pochopení, respektu. Chtějí být užiteční a žít plnohodnotně. Nechtějí být manipulováni a chtějí se samostatně rozhodovat o tom, jak a kým jim bude pomocná ruka podána. Je to na nás všech, zda se jim tato přání splní, tak jak si představují. Je na nás, zda je necháme volně o sobě rozhodovat. Na závěr uvádím její motto: „NEPLAKAT, ALE JEN SE SMÁT!!!“

Ota

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ztlumeno | pondělí 2.3.2015 21:52 | karma článku: 14.83 | přečteno: 905x

Další články blogera

Ztlumeno

Kompenzační pomůcka bezdrátová sluchátka s mikrofonem

Protože neslyším a komunikují česky, používám mnohokrát denně diktování do tabletu s převodem na text, zejména strojové rozpoznání mluvy.To ale musí být často mluvčí blízko mikrofonu tabletu, podle okolností

12.3.2020 v 7:59 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 173 | Diskuse

Ztlumeno

Přechod na novou technologii vysílání znemožňuje sledovat televizi bez zvuku

Když se povinně zavádí nová technologie vysílání, mělo by vše fungovat minimálně tak, jako na té staré, včetně titulků pro sledování televizoru bez zvuku (titulky především pro diváky s postižením sluchu).

22.11.2019 v 9:01 | Karma článku: 17.60 | Přečteno: 1008 | Diskuse

Ztlumeno

Nová technologie vysílání (DVB-T2) a skryté titulky

Přecházím na novou technologii vysílání (DVB-T2). Protože moje televize neumí její příjem, zakoupil jsem set top box Sencor SDB 5003T, certifikovaný Českými radiokomunikacemi pro provoz v České republice.

16.11.2019 v 7:31 | Karma článku: 18.42 | Přečteno: 2398 | Diskuse

Ztlumeno

Potřebují videa a televize titulky?

Dokázali byste sledovat video či televizi s vypnutým zvukem? Věděli byste, co říkají, kdyby vám někdo vypnul zvuk?

30.8.2019 v 7:23 | Karma článku: 9.10 | Přečteno: 424 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Klar

Deník spisovatele – ženy stále nevědí, co chtějí. A muži chřadnou…

To, jak se naše civilizace vypořádává s další virovou epidemií, je jeden z průvodních jevů úpadku mužství v populaci. Když francouzští studenti stáli na barikádách v roce 1968, bojovali proti otcovské autoritě,

20.9.2020 v 18:32 | Karma článku: 19.01 | Přečteno: 331 | Diskuse

Lukáš Burget

Polský mixér na Králickém Sněžníku

Jako turista i amatérský fotograf mám rozhledny rád. Ale ne všude a ne za každou cenu. Cenou za rohlednu na Králickém Sněžníku bude trvalé zohyzdění té úžasné hory a krajinné dominanty viditelné z mnoha desítek kilometrů.

20.9.2020 v 18:12 | Karma článku: 13.83 | Přečteno: 397 | Diskuse

David Vlk

Tati, ty jsi milionář?

"Prosím tě a kdo to jako říkal , že jsem bohatý milionář?" Podrbal jsem se rozpačitě na hlavě. Některé otázky dětí jsou zodpověditelné dost těžko.

20.9.2020 v 8:43 | Karma článku: 31.24 | Přečteno: 1169 | Diskuse

Horst Anton Haslbauer

Nevoní vám stejné?

Řidiči nebavící se soustředěně jízdou, ale jinými věcmi (hlavně ti v těch kolosech), neustále žvanící se spolujezdcem (ti v těch menších) se špatně zařazenou rychlostí, otáčkami i do kopce pod tisícovkou, se zrakem ne před sebe,

20.9.2020 v 8:16 | Karma článku: 12.53 | Přečteno: 327 | Diskuse

Martin Faltýn

Jsem státem uznaný důchodce, ale na důchod ještě nárok nemám

Ne, nemyslím na stát 24 hodin denně. Ale stát myslí na mne. Evidentně. A stará se o mé zdraví a aby Česká pošta měla co dělat: protože mi poslal roušky.

19.9.2020 v 15:39 | Karma článku: 26.94 | Přečteno: 1422 | Diskuse
Počet článků 91 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 793

ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Najdete na iDNES.cz