Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neslyšící uživatelé se znalostí znakového jazyka nejsou osoby s mentálním postižením!

5. 10. 2016 7:55:00
Paní Kamélie chápe, že domovy seniorů, léčebny, hospice a další zařízení se snaží poskytovat běžným klientům kvalitní péči a důstojné a aktivní staří. Ale ne všem neslyšícím klientům je však dopřána obdobná speciální péče.

Paní Kamélie k tomu dodává: „V zahraničí mají speciální domovy důchodců pro neslyšící seniory, kde je vyškolený personál ovládající komunikaci s neslyšícími osobami a zná jejich specifické potřeby. U nás podobná zařízení chybí.“

Pokud do vašeho pobytového zařízení sociálních služeb dojde žádost o umístění neslyšícího klienta, měli byste zvážit, jestli ho přijmete do tzv. „cílové skupiny běžných seniorů nebo osob se zdravotním postižením“. A také jestli zvládnete jeho potřeby, odpovídající speciální péči? Pokud se rozhodnete pro přijetí neslyšícího klienta a při tom nemáte ve svém zařízení zaměstnance se znalostí znakového jazyka či technické vybavení pro možnosti přepisu, pak byste měli spolupracovat s neziskovou organizací pro osoby se sluchovým postižením, kterou předtím váš neslyšící klient navštěvoval. Sociální pracovníci i přátelé z této organizace by ho navštěvovali, chodili by s ním na procházky po chodbě či zahradě, oslavili by s ním narozeniny, nosili by mu program aktivit či akcí pro neslyšící osoby. Nebo byste se měli obrátit na paní Kamélii se žádosti o vyslání dobrovolníka se znalostí znakového jazyka, věnujícího se trávení volného času a zdravotním procházkám s vaším neslyšícím klientem.

Sama paní Kamélie zažila šok při návštěvě nejmenovaného zařízení, kde navštívila nešťastnou neslyšící klientku, a proto Vám všem vzkazuje: „Než přijmete neslyšícího klienta do nového zařízení, berte prosím v potaz, zda patří do bezpečné, cílové skupiny běžných nebo zdravotně postižených seniorů a zda pochází z ,dobře situované ́ a ,funkční rodiny ́.“ Najdou se i takové dospělé slyšící děti, které jsou schopny umístit starou neslyšící maminku do domova seniorů mezi ,choromyslné ́ klienty jenom proto, aby se o něj nemuseli starat. Ta maminka by tam pak byla samozřejmě velmi nešťastná. Těmto ,nepovedeným ́ dětem jde hlavně o majetkový prospěch a jejich pohodlí. Je to šokující, že nešťastný neslyšící klient, ač svéprávný někdy nenajde zastání ani u odborníků! Neslyšící klienti mají přece právo se svobodně rozhodovat, vedení zařízení by nemělo poslouchat, co si přejí jejich děti. Prosím, sledujte, zda nejsou vaši neslyšící klienti odbýváni, využíváni či citově vydíráni svými vlastními rodinami a hajte jejich svobodná práva!

Paní Kamélie si přečetla v časopise UNIE článek, vydaný Českou unií neslyšících. Píše se tam, že před několika lety v jednom moravském domově seniorů zabili „choromyslní“ klienti neslyšící seniorku. Je velmi smutné, že prožila své stáří v takovém prostředí, ve velké nejistotě a ve stálém strachu. Navíc byla sociálně vyčleněna ze zdravé společnosti. Je třeba, aby slyšící personál bral neslyšící klienty takové, jací jsou, měl snahu jim vyjít vstříc včetně pomoci v těžké situaci a nenechával je v osamění a bez pomoci.

Myslete na to, že neslyšící klienti se dobře neorientují ve významu mluvených slov, cítí se bezmocní a bezradní v komunikaci s personálem, který znakový jazyk neovládá. Mezi personálem by se mělo vědět a mluvit o tom, co má podle vašich poznatků neslyšící klient za problémy, a to za přítomnosti tlumočníka znakového jazyka. Snažte se neslyšícím klientům porozumět a podejte jim pomocnou ruku.

Paní Kamélie, ač sama sluchově postižená, je přece jen ze stejného „masa a krve“ jako vy. Jste-li slyšící lidé, určitě dokážete neslyšícím klientům poskytovat stejně kvalitní péči jako ona sama, ne-li lepší. Jde o pomoc bližnímu!

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Autor: Kamila „Kamélie“ Spěváková, předsedkyně Tichý dům neslyšících, z. s.

Kamélie má od narození vrozenou sluchovou vadu a uměle vybudovanou řeč. Kromě psaní se věnuje třem organizacím – Tichý dům neslyšících, z. s., Česká unie neslyšících a Českomoravská unie neslyšících, kde se zabývá projektem „Domov pro neslyšící seniory“.

*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Autor: Ztlumeno | středa 5.10.2016 7:55 | karma článku: 18.28 | přečteno: 465x


Další články blogera

Ztlumeno

Komprimovaná sdělení

Často se mi stává, že někdo při jednání, zejména v bankách a na úřadech řekne tři souvětí a po mém oznámení, že nic neslyším, odezírat neumím a potřebuji sdělení napsat, si vezme papírek 8 x 8 cm.

10.7.2018 v 11:49 | Karma článku: 14.36 | Přečteno: 560 | Diskuse

Ztlumeno

Jak konference INSPO odstartovala simultánní přepis v České republice

Bariéry jsou různé. Pro lidi, kteří neslyší, je největší bariéra komunikační. Představte si, že přijdete o sluch a jste pozváni na konferenci. To se stalo v roce 2008 mně.

22.3.2018 v 7:56 | Karma článku: 5.75 | Přečteno: 130 | Diskuse

Ztlumeno

Domácí přepis - když neslyšíte, co říká návštěva

Jedna z největších lapálií při ohluchnutí ve středním věku jsou návštěvy. Slyšící se spolu baví a jediná ohluchlá osoba je jako páté kolo u vozu, protože neví, o čem je řeč. Písemná sdělení totiž bývají velmi sporadická.

19.3.2018 v 8:08 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 353 | Diskuse

Ztlumeno

Cvoci na pivu

Divím se, že na nás ještě nikdo nezavolal MUDr. Chocholouška, který by nám potom říkal: "Toto nedopatření se stává pouze..."

13.11.2017 v 8:38 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 683 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Valérie Špátová

Příroda si s lidstvem poradí! Vážně?

Vysychání vodních zdrojů, lokální války, migrace, to vše nás podvědomě vede k jednomu jedinému tématu: přelidnění. Začíná nás tady prostě být moc. Až příliš.

16.8.2018 v 11:13 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 639 | Diskuse

Karel Januška

Právnický absurdistán

V demokratickém státě občané zvolení do zákonodárného sboru stanovují nařízení a právní předpisy, podle kterých se musí všichni řídit.

16.8.2018 v 10:14 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 500 | Diskuse

Vladimír Kroupa

ad: Afghánistán.

Tam je veliký problém. Kdysi, po roce 2001 se intervence Američanů i nás, jako jejich spojenců, dala chápat. Bylo třeba dát po hubě al Kaidě za 11. 9., a pokud možno při té příležitosti spláchnout i Taliban. Jenže doba pokročila...

16.8.2018 v 9:36 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 910 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

BBC: Takový normální úchyl z Barnevernetu

Jak byste se cítili, kdybyste zjistili, že Vám byly děti násilím odebrány kvůli posudku usvědčeného dlouholetého pedofila, kterému po krátkém pobytu ve vězení jeho děti hned vrátí? Na to se ptá i britská BBC v nové dokumentu.

16.8.2018 v 8:20 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Jan Bartoň

Třetí pohlaví je „divers“

Německo se chystá zavést třetí pohlaví, kromě mužského a ženského ještě tak zvané „divers“. Stane se tak zřejmě první evropskou zemí, která toto opatření uzákoní.

16.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 1026 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 683

ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Najdete na iDNES.cz