Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neslyšet je vlastně výhoda

24. 04. 2017 7:54:43
Vyspat se bez probuzení hlukem je krásné. Rovněž je děsně prima, když člověk nemusí v jednom kuse poslouchat "zvukový smog" a věčné útoky reklam. Nikomu nerozumět je naopak hrozné.

Jelikož to není tak dlouho, kdy jsem měl zapnutý zvuk, tak to mohu porovnat a docházím k závěru, že neslyšet, je vlastně výhoda.

Výhody a nevýhody z mého pohledu:
Jeden bod = malá výhoda, či nevýhoda,
10 bodů = velká

Výhody

Žádný zvuk mě neprobudí a „vyhajám se“ až do úplného probuzení. Nevzbudí mě třeba rámus, který dělají pokrývači v 7 hodin v noci na střeše vedle na domě. Na druhou stranu ani žádný budík, když opravdu potřebuji kvůli něčemu vstát dřív. To jsem ale vyřešil tak, že si vše domlouvám až na odpoledne, aby byla jistota, že jsem vzhůru.
9 bodů

Každý se mnou jedná hezky pomalu a v klidu, jelikož čím víc je rychlejší (a to asi souvisí s tím rozčilením), tak mu méně rozumím. To je fakt úžasné. Kdo někdy zažil to jednání v rozčilenost, tak ví, o čem mluvím. Navíc, když je někdo rozčílen, tak než to napíše, většinou ho to přejde, nebo ani nenapíše vše, jelikož by se toho muselo psát moc.
10 bodů

Velmi často odpadají takové ty zdvořilostní, nicneříkající fráze, které se používají v mluveném rozhovoru, jelikož v písemném je to práce navíc.
7 bodů

Neotravují mě ty útoky reklam a nechává mě chladným třeba to, když je u nás pouť, načež u každé atrakce je puštěna na plný výkon aparatury nejméně tak 200W písnička (Dá se tomu tak vůbec říkat?). Jsem tedy ušetřen rozhodování se, jestli mám jít na prodloužené jízdy na autodromu, či na vyhlídkové lety na létajících labutích :-).
10 bodů

Nevýhody

Nikomu nerozumím, odezírat neumím, nic mne nevzbudí.
10 bodů

Když k nám např. přijde návštěva, musím se spokojit s tím, co mi kdo napíše. Trochu rozumím jen manželce, jelikož ji denně vidím.
10 bodů

Velmi často vůbec nevím oč jde, přitom by stačilo jedno slůvko a člověk je částečně v obraze. Také informace, zprávy v televizi, či rozhlase jsou mi nepřístupné, pokud nemají skryté titulky. Těmi je opatřeno zpravodajství pouze na veřejnoprávní televizi. Všechny (pokud je to možné) informace, které jsem dříve vnímal sluchem, vnímám zrakem a často jsem z toho dost unavený. Také třeba u televize člověk musí bedlivě sledovat skryté titulky a nemůže u toho například večeřet. Buď se musí dávat pozor na titulky, nebo na jídlo. Zkrátka takové to „multivnímání“, kdy člověk něco poslouchá a zároveň si např. čte noviny.
10 bodů


Ještě trocha filosofie. Neslyšet vůbec a skoro neslyšet je velký rozdíl. Přirovnal bych to třeba k mobilnímu telefonu. Když bude mít někdo rozbitý mobil, bude to v něm jenom chrchlat, displej bude poškrábaný, že ani nepůjdou pořádně číst písmena, bude z toho jenom otrávený a bude toužit po dobrém. Ten, kdo nebude vůbec mobilní telefon vlastnit, bude těchto starostí ušetřen.

Nejhorší tedy podle mě je to, když někdo nosí naslouchadlo. Před domem mu kutají, ono mu v něm píská, že mu div neupadne hlava, u těch pouťových atrakcí zrovna tak, přitom pořádně neslyší to, co potřebuje, no musí to být otrava, ani potom nemůže relaxovat při hudbě, jelikož tu pro změnu slyší špatně.

A jsme u toho. Sám, jako vystudovaný konzervatorista jsem měl k hudbě velmi kladný vztah, teď k ní nemám žádný. Ono je to vlastně tak, že ti chudáci, co slyší, se potom (nebo při tom všem) celodenním rambajzu musí trochu uklidnit hudbou a částečně se touto cestou trochu vzpamatovat (ale oni o tom neví). Já ten celodenní hluk – „zvukový smog“ nevnímám, tudíž ani netoužím po tom, abych se hudbou, či jinými příjemnými zvuky rehabilitoval.

Sečteno a podtrženo, výhody mají 36 bodů a nevýhody jen 30 bodů. Přihodím tedy ještě nevýhodu, že neslyším, když si čtu knihu za 5 bodů, čímž ty výhody stejně vyhrají. Uf dalo mi to přemýšlení, napsat to tak, aby ty výhody vyhrály.

A co myslíte vy? Jsem zralý do jiné dimenze, nebo pro MUDr. Chocholouška?

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Ladislav Kratochvíl
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Autor: Ztlumeno | pondělí 24.4.2017 7:54 | karma článku: 15.35 | přečteno: 403x


Další články blogera

Ztlumeno

Komprimovaná sdělení

Často se mi stává, že někdo při jednání, zejména v bankách a na úřadech řekne tři souvětí a po mém oznámení, že nic neslyším, odezírat neumím a potřebuji sdělení napsat, si vezme papírek 8 x 8 cm.

10.7.2018 v 11:49 | Karma článku: 14.36 | Přečteno: 560 | Diskuse

Ztlumeno

Jak konference INSPO odstartovala simultánní přepis v České republice

Bariéry jsou různé. Pro lidi, kteří neslyší, je největší bariéra komunikační. Představte si, že přijdete o sluch a jste pozváni na konferenci. To se stalo v roce 2008 mně.

22.3.2018 v 7:56 | Karma článku: 5.75 | Přečteno: 130 | Diskuse

Ztlumeno

Domácí přepis - když neslyšíte, co říká návštěva

Jedna z největších lapálií při ohluchnutí ve středním věku jsou návštěvy. Slyšící se spolu baví a jediná ohluchlá osoba je jako páté kolo u vozu, protože neví, o čem je řeč. Písemná sdělení totiž bývají velmi sporadická.

19.3.2018 v 8:08 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 353 | Diskuse

Ztlumeno

Cvoci na pivu

Divím se, že na nás ještě nikdo nezavolal MUDr. Chocholouška, který by nám potom říkal: "Toto nedopatření se stává pouze..."

13.11.2017 v 8:38 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 683 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Valérie Špátová

Příroda si s lidstvem poradí! Vážně?

Vysychání vodních zdrojů, lokální války, migrace, to vše nás podvědomě vede k jednomu jedinému tématu: přelidnění. Začíná nás tady prostě být moc. Až příliš.

16.8.2018 v 11:13 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 639 | Diskuse

Karel Januška

Právnický absurdistán

V demokratickém státě občané zvolení do zákonodárného sboru stanovují nařízení a právní předpisy, podle kterých se musí všichni řídit.

16.8.2018 v 10:14 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 500 | Diskuse

Vladimír Kroupa

ad: Afghánistán.

Tam je veliký problém. Kdysi, po roce 2001 se intervence Američanů i nás, jako jejich spojenců, dala chápat. Bylo třeba dát po hubě al Kaidě za 11. 9., a pokud možno při té příležitosti spláchnout i Taliban. Jenže doba pokročila...

16.8.2018 v 9:36 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 910 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

BBC: Takový normální úchyl z Barnevernetu

Jak byste se cítili, kdybyste zjistili, že Vám byly děti násilím odebrány kvůli posudku usvědčeného dlouholetého pedofila, kterému po krátkém pobytu ve vězení jeho děti hned vrátí? Na to se ptá i britská BBC v nové dokumentu.

16.8.2018 v 8:20 | Karma článku: 35.69 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Jan Bartoň

Třetí pohlaví je „divers“

Německo se chystá zavést třetí pohlaví, kromě mužského a ženského ještě tak zvané „divers“. Stane se tak zřejmě první evropskou zemí, která toto opatření uzákoní.

16.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 1026 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 683

ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Najdete na iDNES.cz