Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hologramové ucho pro osoby s postižením sluchu

7. 08. 2017 7:50:00
Technika jde rychle vpřed a těším se, že se možná dožiji toho, jak si půjde běžně koupit v drogérii hologramové brýle, které využijí i někteří senioři.

Hologramové brýle si představuji nějak takto

Jsou to vylepšené brýle pro osoby s postižením sluchu. Od běžných dioptrických jsou téměř k nerozeznání. Jen zkrátka nejsou dioptrické, pokud někdo dioptrie nepotřebuje. V brýlích je zabudován mikrofon, kamera, reproduktor a připojení k internetu přes nano SIM kartu.

Brýle detekují lidskou řeč v kombinaci s kamerou na strojové odezírání (tady už to úspěšně zkoušejí - http://www.osel.cz/9117-umela-inteligence-deep-mind-odezira-ze-rtu-lepe-nez-profesionalove.html), dokonce až na 3 metry. Obraz a zvuk řeči jdou přes internet na server, kde se to převede na text a nad hlavou hovořící osoby je těmito brýlemi vidět hologram s textem, co říká. Pokud je mluva v jiném, než předvoleném jazyce, zapne se automaticky translátor. Ten se zapne i v případě, že neslyšící osoba komunikuje ve znakovém jazyce, protože to je cizí a samostatný jazyk. Místo textu se pak nad hlavou mluvící osoby objeví avatar, který tlumočí ve znakovém jazyce a z reproduktoru je slyšet řeč, která se generuje ze znakování neslyšící/ho druhé straně. Jen musí znakující osoba znakovat před kamerou brýlí. Slyšící strana, pak v případě komunikace s někým, kdo neslyší a mluví (protože znakování je vidět), často nebude ani tušit, že komunikuje s někým, kdo neslyší. Nebude totiž vědět, že má nad hlavou hologram s tím, co říká a brýle má už dnes spousta lidí.

Nebo třeba na konferencích. Tam to bude dejme tomu tak, že jedny brýle budou připevněny na mikrofonu v té kecatelně, aby byl mikrofon brýlí blízko mluvčího a aby na něj kamera na odezírání pěkně „viděla“, přičemž brýle budou mít i funkci sdílení hologramů. Ty v kecatelně to tedy budou sdílet všem hologramovým brýlím v sále a účastníci s postižením sluchu budou vědět, co se říká.

Na pracovní schůzce zase bude stačit klopový mikrofon

A nejlepší bude, že tyto brýle budou i k zapůjčení v cestovních kancelářích turistům, a oni pak v cizině využijí ten translátor.

S nostalgií budu potom vzpomínat, na doby, kdy tyto brýle neexistovaly a třeba na konferenci INSPO s přepisy, či tlumočením živými lidmi.


-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Ladislav Kratochvíl
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Autor: Ztlumeno | pondělí 7.8.2017 7:50 | karma článku: 6.50 | přečteno: 172x

Další články blogera

Ztlumeno

Obnovování bariér v komunikaci s klienty

Prostě už pouze neslyšíme natolik (nebo vůbec), abychom věděli, co říká druhá strana. Nadále mluvíme, čteme a píšeme česky. Pokud si zvolíme komunikaci v češtině, nechceme psát heslovitě, ale plnohodnotnou komunikaci.

31.8.2017 v 7:55 | Karma článku: 6.24 | Přečteno: 193 | Diskuse

Ztlumeno

Moderní technologie kompenzují smyslová postižení v kinech

Návštěva kina, byla ještě nedávno pro osoby s postižením zraku a sluchu úplná sci-fi. Avšak už se blýská na lepší časy.

28.8.2017 v 7:50 | Karma článku: 5.00 | Přečteno: 133 | Diskuse

Ztlumeno

Vy neumíte odezírat?

Myslet si, že kdo neslyší, umí automaticky odezírat na sto procent, případně komunikovat ve znakovém jazyce je jako myslet si, že ten, komu amputují nohu, umí po probuzení se po operaci, plynně finsky.

24.7.2017 v 7:50 | Karma článku: 12.56 | Přečteno: 251 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii-8.Bunkový genóm ako báseň. Posunieme „hranice“ života?

Ukázalo sa, že na procesy genetických zmien je možné, ba nutné, aplikovať princípy informatiky a kombinatoriky. Aké sú niektoré závery týchto empirických vied pre biológiu? - Je živá už molekula RNA? Kde vlastne začína život?

16.10.2017 v 17:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Jan Fikáček

Dnešní fyzice trochu chybí.... fyzika, aneb proč je matematika někdy fyzikálně slepá

Matematika je náš nejlepší "smysl", kterým vidíme nejhlouběji do světa elementárních částic, či nejostřeji do minulosti vesmíru. Tento superiorní "smysl" má ale, bohužel, i své "optické klamy" a nedostatky.

16.10.2017 v 9:07 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 440 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč jsou stopy v mokrém písku nakrátko suché?

Když se procházíte po mokrém písku, můžete si všimnout zajímavého jevu. Písek, na kterém právě stojíte, se zdá být světlejší a sušší než zbytek pláže. Je to trik nebo optický klam? (délka blogu 5 min.)

16.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 22.48 | Přečteno: 461 | Diskuse

Dana Tenzler

Proč vlastně fungují – přesýpací hodiny?

Co mají přesýpací hodiny společného s klenbou kostela – a proč vlastně fungují tak, jak fungují? (blog je dnes kratší, ca. 2 min.)

12.10.2017 v 8:00 | Karma článku: 26.73 | Přečteno: 828 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii–7. Haeckelov „zločin“ alebo: Škandalózna nevedomosť či „farizejstvo“?

Keď mal Darwin problém a jeho teória sa ocitla v úzkych kvôli objavom v paleontológii a s tým súvisiacou myšlienkou homológií, domnieval sa, že najlepšie podporia jeho teóriu údajné dôkazy z vtedajších poznatkov embryológie.

9.10.2017 v 17:50 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 151 |
Počet článků 75 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 642

ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.