Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cvoci na pivu

13. 11. 2017 8:38:05
Divím se, že na nás ještě nikdo nezavolal MUDr. Chocholouška, který by nám potom říkal: "Toto nedopatření se stává pouze..."

Vypadá to nějak takto. Dva sedí u stolu, jeden nic neříká a asi si hraje na písaře, protože má na stole malou (Dětskou hračku?) klávesnici, která není k ničemu s monitorem připojena a strašně rychle "jako píše". Podobně vypadá "psaní" třeba čtyřletého dítěte, které si hraje na psaní.


Druhý u stolu sice mluví, ale asi to je nějaký samomluvec, protože si s pomlkami povídá s tabletem, který má před sebou, odpovídá tabletu na nějaké otázky, nebo se ho na něco ptá a také mu něco vypráví, ve stylu: "No, to jo ... Máš dobrou myšlenku ... Jak jsi to udělal? ... A už jsem ti říkal, jak jsme jednou pletli lidi v autobusu s časovým znamením? ... To bylo někdy v roce..."
A když začne mluvit ten první, je to už jasné. Ten totiž také něco říká zařízení. Konkrétně vypnutému mobilu. Asi si hraje i na telefonování.

Ale vše je jinak
Takto pravděpodobně působíme na okolí, když jsme s Lukášem" na pivu".
Lukáš je nevidomý profesionální přepisovatel, co píše raketovou rychlostí (a téměř bez překlepů) a ono to vypadá jako kdyby klávesnici "lochtal".
Profesních schopností nevidomých totiž využila sociální firma Transkript online, která zaměstnala nevidomé přepisovatele a oni přepisují co se říká osobám s postižením sluchu (a to jsem i já). Nejčastěji přes internetovou telefonii v aplikaci eScribeDroid, což funguje tak, že slyšící strana (např. klientská pracovnice v bance) mluví do mikrofonu telefonu/tabletu, zvuk jde přes internet do sluchátka přepisovatele, který je kdekoli na planetě, přepisovatel mluvu přepíše, a ta se zobrazí na monitoru/displeji (na tomtéž zařízení) osobě s postižením sluchu v textové formě.


Samozřejmě, nepřepisuje se pouze přes internet, ale přepisovatel/ka bývá i přímo na místě s notebookem, na kterém osobě s postižením sluchu píše, co se říká, takže se s Lukášem vídáme (prý se to může říkat, i když nevidí) často.

No a protože se s Lukášem vídáme, občas zajdeme i "na pivo". Naše komunikace tam potom probíhá tak, že na tabletu spustím textový editor, Lukáš má malou Bluetooth klavesnici (to je ta dětská hračka), nemluví (stejně bych nic neodezřel - neumím odezírat), píše mi (to je to "jako psaní", jen není "jako"), já si čtu, co mi Lukáš "říká" a odpovídám.
A když Lukáš telefonuje, tak to zase působí, jako kdyby mluvil do vypnutého mobilu, protože má vypnutý displej, který nepotřebuje a šetří tak baterii.
A „pěkně“ jsme museli působit také, když jsem chodil před třemi lety do školy s nevidomým spolužákem. To jsme chodili o přestávkách kouřit na dvůr, přes který chodili lidé do budovy. Komunikovali jsme se tak, že jsem spustil na tabletu eScribeDroid na automat, tablet jsem položil na sokl, u kterého jsme stáli a Jirkovi opakoval, co to napsalo, když něco řekl, aby měl zpětnou odezvu. Automat totiž nepíše na 100 % (Jirkovi to psalo tak na 97 %).
Kdo nevěděl, oč jde (asi všichni kolemjdoucí) pravděpodobně si myslel něco ve smyslu: "Asi nějací blázni. Jeden něco řekne, druhý to zopakuje, měli by na ně hodit síť."


Je úžasné, že se mohou díky moderní technice domluvit hluchý s nevidomým. A jak zpívala skupina Saze: "Hrajeme si na cvoci a na žraloci." :-).

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Ladislav Kratochvíl

Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Autor: Ztlumeno | pondělí 13.11.2017 8:38 | karma článku: 12.46 | přečteno: 683x


Další články blogera

Ztlumeno

Komprimovaná sdělení

Často se mi stává, že někdo při jednání, zejména v bankách a na úřadech řekne tři souvětí a po mém oznámení, že nic neslyším, odezírat neumím a potřebuji sdělení napsat, si vezme papírek 8 x 8 cm.

10.7.2018 v 11:49 | Karma článku: 14.36 | Přečteno: 560 | Diskuse

Ztlumeno

Jak konference INSPO odstartovala simultánní přepis v České republice

Bariéry jsou různé. Pro lidi, kteří neslyší, je největší bariéra komunikační. Představte si, že přijdete o sluch a jste pozváni na konferenci. To se stalo v roce 2008 mně.

22.3.2018 v 7:56 | Karma článku: 5.75 | Přečteno: 130 | Diskuse

Ztlumeno

Domácí přepis - když neslyšíte, co říká návštěva

Jedna z největších lapálií při ohluchnutí ve středním věku jsou návštěvy. Slyšící se spolu baví a jediná ohluchlá osoba je jako páté kolo u vozu, protože neví, o čem je řeč. Písemná sdělení totiž bývají velmi sporadická.

19.3.2018 v 8:08 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 353 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Valérie Špátová

Příroda si s lidstvem poradí! Vážně?

Vysychání vodních zdrojů, lokální války, migrace, to vše nás podvědomě vede k jednomu jedinému tématu: přelidnění. Začíná nás tady prostě být moc. Až příliš.

16.8.2018 v 11:13 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 639 | Diskuse

Karel Januška

Právnický absurdistán

V demokratickém státě občané zvolení do zákonodárného sboru stanovují nařízení a právní předpisy, podle kterých se musí všichni řídit.

16.8.2018 v 10:14 | Karma článku: 13.43 | Přečteno: 500 | Diskuse

Vladimír Kroupa

ad: Afghánistán.

Tam je veliký problém. Kdysi, po roce 2001 se intervence Američanů i nás, jako jejich spojenců, dala chápat. Bylo třeba dát po hubě al Kaidě za 11. 9., a pokud možno při té příležitosti spláchnout i Taliban. Jenže doba pokročila...

16.8.2018 v 9:36 | Karma článku: 34.70 | Přečteno: 910 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

BBC: Takový normální úchyl z Barnevernetu

Jak byste se cítili, kdybyste zjistili, že Vám byly děti násilím odebrány kvůli posudku usvědčeného dlouholetého pedofila, kterému po krátkém pobytu ve vězení jeho děti hned vrátí? Na to se ptá i britská BBC v nové dokumentu.

16.8.2018 v 8:20 | Karma článku: 35.74 | Přečteno: 2439 | Diskuse

Jan Bartoň

Třetí pohlaví je „divers“

Německo se chystá zavést třetí pohlaví, kromě mužského a ženského ještě tak zvané „divers“. Stane se tak zřejmě první evropskou zemí, která toto opatření uzákoní.

16.8.2018 v 8:00 | Karma článku: 33.13 | Přečteno: 1026 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 683

ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Najdete na iDNES.cz