Dá se sledovat televize bez sluchu?

20. 05. 2019 7:52:26
Když někdo slyší, často ani netuší, že existují skryté titulky pro sledování televize bez zvuku. A když přestane slyšet, je bezradný.

předmět: Jak se pouští ty skrytý titulky?

Ahoj Karle,
du k tobě na radu. Nedávno si vo tom mluvil, když ste byli u nás na grilovačce, ale mě zrovna tohle šlo jednim uchem do a druhym ven, tak si to nepamatuju.
A teď by se mi to moc hodilo. Mám voboustranej zánět středního ucha a skoro neslyšim. Jen rámus. Ale co se říká, tomu nerozumím, manželka mi musí všechno psát.
Naštěstí sem na neschopence a nemusim nikam chodit. Je to ale hrozná nuda a číst mě nebaví (nejde dělat nic jinýho). Kdybych se moh alespoň koukat na televizi. Jenže nevim, co říkaj, tak mě napadly ty titulky, co jsi vo nich mluvil.
Hlavně bych to potřeboval teďky v sobotu. V televizi bude premiéra filmu, jak sme na něj chtěli jít s manželkama do kina a jak si žena zrovna zlomila nohu a my sme nikam nešli. Mezi tim ten film dostal pět Voskarů a teď bude v televizi.
Žena se na něj moc těší a napiš mi tedy, jak se ty skrytý titulky zapínaj, abych se moh tešit taky a sledovat film se ženou.
Dík Tomáš

re: Jak se pouští ty skrytý titulky?
Ahoj Tomáši,
taky se na to v sobotu těšíme. I když už jsme to viděli v kině, některé fóry nám v kině utekly, jak se smíchy řezalo celé kino a oni řekli hned další hlod, který nebyl přes smích slyšet.
Skryté titulky si zobrazíš tak, že při puštěném pořadu pustíš teletext a dáš stranu 888. Obrazovka teletextu následně zmizí a zase bude pořad, ale s titulky. Nebo (většinou na HD vysílání) musíš použít tlačítko na dálkovém ovladači, co zapíná DVB titulky. Ty se ale musí nastavit v nastavení televize na "titulky pro neslyšící" (nebo jak to máš - výrobci to mají přeložené různě).
Karel

re re: Jak se pouští ty skrytý titulky?
Ahoj Karle,
tak sem to vyzkoušel a nastavil. Těšim se na sobotu jak malej kluk na Vánoce, že konečně uvidim ten film, co vo něm všichni básněj. V kině u nás už ho nedávaj a do Prahy kvůli tomu nepojedeme (nemáme ani hlídání a jak se dostat v noci domů) a stejně bych vlastně nemoh. V kině je to dabovaný a bez titulků.
Na sobotu sem koupil lahev archivního vína a sáček uzenejch mandlí. Zapálíme si svíčku a bude to dokonalý.
Tomáš

re re re: Jak se pouští ty skrytý titulky?
Ahoj Tomáši,
taky se moc těšíme. Mandle máme jen slané, ale k nim francouzský koňak.
K

re re re re: Jak se pouští ty skrytý titulky?
Ahoj Karle,
to je k vzteku. Žádný titulky se v sobotu nezobrazily. Ani ty teletextový, ani ty přes tlačítko na dálkovym a to jsem to ve čtvrtek zkoušel na ČT 2 a fungovaly voboje (teletextový na SD vysílání a přes tlačítko ty na ČT 2 HD). Žena se v jednom kuse smála, titulky žádný. Ani teletext 888, ani to tlačítko a já nevěděl nic. Je to k zlosti. Televize se musí rozbít i na ty titulky, zrovna když je potřebuju. To je pech. Kdyby sme neměli na stole to víno, šel bych alespoň na počítač a na internet, než koukat na něco a nevědět co říkaj.
Tomáš

re re re re re re: Jak se pouští ty skrytý titulky?
Ahoj Tome,
a měl ten film vůbec označení "ST" v programu? To by nebyl rozbitý televizní přístroj, ale televizní společnost, pořad neotitulkovala.
Co je opatřené titulky, zjistíš v programu televizí.
Karel

re re re re re re re: Jak se pouští ty skrytý titulky?
Ahoj Karle,
v programu není žádnej pořád voznačenej ST. Dyk mi na ČT 2 fungujou a označený to není.
Přikládám vobrázek, jak to mám

Tomáš

re re re re re re re re: Jak se pouští ty skrytý titulky?
To musíš rozkliknout a tam to bývá. Oni většinou mívají na hlavní straně taková nedůležitá označení (HD, stereo, žánr), ale podstatná informace, jestli lze pořad vůbec sledovat, tam není a je skryta.
K

re re re re re re re re re: Jak se pouští ty skrytý titulky?
No to si měl napsat hned. U toho filmu neni po rozkliknutí žádný voznačení ST a když jsem 20x rozklikával pořady co by se mi líbily na koukání, tak nebylo voznačení "ST" ani u jednoho. Jen u pořadů, co jsem je už viděl a byly ve 3 v noci. To mi je platný, jak hadovi noha.
Co vůbec maj ti neslyšící, když nejsou titulky?
Tom

re re re re re re re re re re: Jak se pouští ty skrytý titulky?

Nemají nic.
Karel

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Ladislav Kratochvíl (člen odborné komise pro skryté titulky při ASNEP)
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Autor: Ztlumeno | pondělí 20.5.2019 7:52 | karma článku: 10.12 | přečteno: 260x

Další články blogera

Ztlumeno

Potřebují videa a televize titulky?

Dokázali byste sledovat video či televizi s vypnutým zvukem? Věděli byste, co říkají, kdyby vám někdo vypnul zvuk?

30.8.2019 v 7:23 | Karma článku: 8.70 | Přečteno: 344 | Diskuse

Ztlumeno

Pro sledování televize bez zvuku existují skryté titulky

Lidé, kteří začínají špatně slyšet, často pouštějí zvuk zesílený natolik, aby rozuměli, a hlasitostí televize ruší okolí. Přitom by se tomu mohli vyhnout, kdyby si pustili skryté titulky.

17.5.2019 v 13:59 | Karma článku: 12.46 | Přečteno: 438 | Diskuse

Ztlumeno

Automat na přepis řeči mi rozumí

Sluch mě opustil, při operaci hlavy, když mi bylo 40 let. Asi se mu u mě nelíbilo, protože na něj jistě strašně táhlo, jak byla hlava otevřená. Kde teď courá netuším, snad se mu nic nestalo, jelikož o něm vůbec nic nevím.

29.4.2019 v 9:01 | Karma článku: 10.56 | Přečteno: 171 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jiří Míka

Někteří si přejí v zájmu ekologie zavést diktaturu

Asi už jste slyšeli, že lidé emisemi kyslíku prý způsobují konec světa. No, je spolu s tím i voláno po zrušení volného trhu i demokracie. Je to naplněním mých slov od počátku tohoto blogu.

15.9.2019 v 2:12 | Karma článku: 13.42 | Přečteno: 251 | Diskuse

Vladka Spidlova

Po nich potopa

Tak vám nějak nevím. Jak tak pročítám zprávy na internetu, mám čím dál tím silnější pocit, že se tady někdo snaží vyvolat mezigenerační konflikt. Asi máme těch "konfliktů", co rozdělují společnost, málo,

14.9.2019 v 23:40 | Karma článku: 22.98 | Přečteno: 267 | Diskuse

Jiří Turner

Sojuz něrušimyj

Pro ty, kteří se už nestihli naučit rusky a pro ty, kteří s tím ještě "trestuhodně" ani nezačali, uvádím, že tento název znamená něco jako "neotřesitelný svaz" a těmito slovy začínala sovětská hymna...

14.9.2019 v 12:20 | Karma článku: 29.11 | Přečteno: 850 | Diskuse

Marek Trizuljak

Kde vy vůbec berete tu drzost, označovat nás za rusofoby?

Vyprávění cílené k dnešním dnům a zejména na adresu výkřiků o údajných "rusofobech" a "rusobijcích".

14.9.2019 v 10:27 | Karma článku: 42.51 | Přečteno: 6332 | Diskuse

Irena Aghová

Společnost. Je maturita důležitá?

Na konci vzdělávacího procesu na středních školách přichází jedno důležité období, maturitní zkouška. Můžeme uvažovat, jak je důležitá pro studenta a pro společnost a co vlastně znamená. Je vstupem do dospělosti?

14.9.2019 v 9:06 | Karma článku: 9.73 | Přečteno: 347 | Diskuse
Počet článků 88 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 709

ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Najdete na iDNES.cz