Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Nová technologie vysílání (DVB-T2) a skryté titulky

16. 11. 2019 7:31:23
Přecházím na novou technologii vysílání (DVB-T2). Protože moje televize neumí její příjem, zakoupil jsem set top box Sencor SDB 5003T, certifikovaný Českými radiokomunikacemi pro provoz v České republice.

Protože nic neslyším (a v České republice je zhruba 0,5 mil osob s postižením sluchu), potřebuji ke sledování televize skryté titulky. Ty jsem dosud používal teletextové (teletext 888). Jenže teletextové na HD vysílání České televize nejsou a je třeba pustit DVB titulky. DVB titulky jsou prý i mnohem lépe čitelné, než teletextové, tak jsem udělal porovnání.

Titulky jsou určeny k tomu, aby byly čteny. Z tohoto důvodu by mělo být jejich čtení snadné.
S novou technologií vysílání však přichází i to, že se titulky obtížně čtou a navíc, když je nějaký nápis dole na obrazovce, nejde nápis přečíst, protože ho zakrývají titulky, které jdou v tu chvíli přečíst dost obtížně, protože se nápisy slévají.

Pro všechny ukázky platí:

Společná anténa, televizor Samsung set top box Sencor (certifikovaný Českými radiokomunikacemi).

Mnohem čitelnější

Zvětšené teletextové titulky (teletext 888) nezakrývají lišty s nápisy.
Titulky jsou vyvolány ovladačem od televize.

DVB titulky vyvolané ze set top boxu.
Myslím si, že v nové technologii by nemusel být problém, aby šlo nastavit zcela neprůhledné pozadí a pozice titulků na obrazovce, aby to vypadalo jako titulky z teletextu 888. Navíc by mohla jít nastavit i velikost písma.

Zdeformovaný obraz

V nastavení televizoru Samsung je volba automatického zastavení poměru stran podle vysílaného pořadu.

A obraz je stále přirozený.

U certifikovaného set top boxu tato volba není a když se obraz pořadů ve formátu 4:3 nenastaví pokaždé ručně,

tak je vše zdeformované a lidé jsou jako kdyby měli 200 Kg.

Statické se nenosí

Moderní době se přizpůsobuje i pozice titulků, kdy každý zhruba dvacátý skočí k levému okraji obrazovky a další opět na střed. V tomto směru jsem dost konzervativní a raději bych je měl bez pohybu stále na středu obrazovky.

Rychlotitulky

Když v říjnu 2019 na Nově vysílání skrytých rychlotitulků, napsala k tomu výstižný komentář neslyšící Mgr. Věra Strnadová, předsedkyně odborné komise pro skryté titulky při ASNEP: „Sice jsem „rychločtenář“, ale toto je i na mne moc rychlé. Už mě štve, že Nova od začátku října nedala do pořádku techniku přenosu skrytých titulků pro neslyšící diváky. Posílám ukázku od pana Malinka. Ráda bych viděla, co by se dělo, kdyby měsíc nešel zvuk. To by bylo tóčo. Ale když jsou to „jen“ titulky, tak klídek... že?“

Nový certifikovaný set top box na nové technologii mě u každého zhruba padesátého (na videu druhý) obohatil o tento zážitek i na České televizi. Pravděpodobně proto, aby ukázal, že to umí také.

Domnívám se tedy, že to bude nevyzkoušenou technikou pro provoz ze strany Českých radiokomunikací, kde se certifikují set top boxy bez vyzkoušení titulků a že to „zkoušíme“ až my, koncoví uživatelé (když už je certifikát udělen), kteří s tím nemůžeme nic dělat, pouze lamentovat. České radiokomunikace mají rovněž na svědomí ten nekvalitní přenos skrytých titulků (rychlotitulky) a ač to má kontrolovat Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, zřejmě to celý měsíc přehlížela.

Za konzultaci tohoto článku děkuji Mgr. Věře Strnadové

-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*
Autor: Ladislav Kratochvíl (člen odborné komise pro skryté titulky při ASNEP)
Kráťa ohluchl ve svých 40 letech v roce 2003. Kromě psaní se věnuje vlastnímu webu (www.kochlear.cz), počítačovému poradenství a problematice ztráty sluchu ve středním věku a později. Zabývá se nejen touto tematikou a souvisejícími přednáškami, ale také možnostmi přepisu mluveného slova do textu v reálném čase.
-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*-*

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ztlumeno | sobota 16.11.2019 7:31 | karma článku: 19.48 | přečteno: 4499x

Další články blogera

Ztlumeno

Jak důležitá je znalost kontextu pro osoby s postižením sluchu

Při konverzaci s člověkem, který odezírá, nebo používá strojové rozpoznání mluvy, s převodem do textové podoby, je velmi důležitý kontext. A ten je třeba i to, že od číšníka neočekáváme sdělení jaké je počasí.

16.5.2023 v 7:55 | Karma článku: 7.85 | Přečteno: 115 | Diskuse

Ztlumeno

S překladem a výslovností, může osobám s postižením sluchu pomoci umělá inteligence

O chybné výslovnosti cizích slov, osobami s postižením sluchu, už jsem psal několikrát. Ti, co nikdy neslyšeli, že se vyslovuje „koka kola“, vyslovují tak, jak čtou a vypadají za úplné blby.

11.5.2023 v 7:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Ztlumeno

Jsem ohluchlý hudebník a hudba mi je lhostejná

Často se mě někdo ptá: "Štve tě, že neslyšíš hudbu?" Je to logické, zejména když jsem byl 20 let hudebník, a pak přišel o sluch. Rovněž se v době, kdy vídáme spoustu lidí se sluchátky na uších, vkrádá taková otázka na jazyk sama.

3.5.2023 v 7:50 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 271 | Diskuse

Ztlumeno

Aplikace používané osobami s postižením sluchu (jaký tarif)

Dostal se ke mně dotaz, jaké aplikace používají lidé s postižením sluchu, aby operátor zmapoval používané aplikace a udělal speciální tarif.

24.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 4.30 | Přečteno: 106 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Filip Vajdík

Odmítám se smát vtipům.

Většina vtipů jsou o tom, že na začátku to vypadá, že to není o sexu, ale pak se ukáže, že je to o sexu a já se mám začít smát. Ale já nejsem robot, který se bude chechtat na povel.

5.6.2023 v 19:07 | Karma článku: 7.82 | Přečteno: 461 | Diskuse

Peter Zamfir

Města které jsou mi blízké.

Jako malý kluk jsem každý Srpen lítal do Bulharska do Burgasu. Otec tam měl sestřenici ( Otec byl Bulhar) naposledy jsem tam byl když mi bylo asi tak 8 let. Trávili jsme většinu času na pláži. Potom jsme k večeru vždy šli pěšky.

4.6.2023 v 17:31 | Karma článku: 11.48 | Přečteno: 275 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Noutonické přízraky - pravdivý příběh baronky Biri Dlauhoweské

Noutonický hřbitov je dlouhodobě považován za místo temné energie a místo, kde lidé zažívají setkání s něčím, co je zakleté mezi světem živých a mrtvých. Pojďme tedy sestoupit do dávno mrtvé doby, abychom zjistili pravdu.

4.6.2023 v 16:31 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 306 | Diskuse

Pavel Král

Obraťme se k Pánu Bohu dříve, než se odmlčí navždy.

Příběh o Nábotově vinici mě provází od samého dětství. Je dramatický. Plný zrady a násilí. Vypráví o tom, jak kola státní mašinérie snadno rozdrtí jedince, který se jí postaví do cesty. A můžeme si klást otázku: Proč to Pán Bůh...

4.6.2023 v 13:00 | Karma článku: 8.13 | Přečteno: 196 | Diskuse

Dita Jarošová

Na demonstracích závislá?

Co se vlastně odehrávalo? Kam šla energie četných demonstrací? Kdosi jí nastavil zrcadlo: Jsi užitečný idiot? A horší. Pavel měl hodně benzinu a na manifesty bral ji i Pávovou, kolegyni. Nikdy se s nikým nefotil, byl šedá eminenc

2.6.2023 v 22:49 | Karma článku: 8.30 | Přečteno: 331 | Diskuse
Počet článků 111 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 825

ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...