Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Některé titulky jsou nežádoucí

4. 02. 2023 7:50:04
Osoby s postižením sluchu, potřebují ke sledování televizoru, nebo videí titulky. Specifikum je v tom, že potřebují, aby byly v titulcích oznamovány zvuky. Teprve pak budou titulky vhodné ke sledování bez zvuku.

To je hlavní rozdíl, mezi titulky, kterým se tyto speciální titulky liší od pouhého písemného překladu dialogů, kdy je cizojazyčný film v původním znění. Například když "zvoní telefon nebo /domovní zvonek, a postavy v místnosti na to reagují.

Příklad. Končí francouzská kriminálka v původním znění s českými titulky. V pracovně sedí politik, kterému právě policista dokázal zorganizování vraždy. Policista sdělí politikovi, jaký trest ho čeká, otočí se a odchází z místnosti, následuje střih a pak závěrečné titulky. Pokud je ale hned po střihu titulek (VÝSTŘEL), je všem zřejmé, že se politik zastřelil. Pokud takový titulek není, je to zřejmé pouze těm, kteří výstřel slyší a ostatní kroutí hlavou, že to nějak divně končí, že se ani politikovi nic nestalo a je to takový "roztřepený" konec. Prostě ty "neviditelné zvuky", nějakým způsobem posouvají děj nebo jsou důležité pro jeho pochopení.

Nežádoucí, nebo přímo otravné

Naučné titulky

Titulkář či titulkářka se snaží diváky poučovat a dělá z pořadu naučnou encyklopedii. Hodně to bylo k vidění v dokumentu "Občan Havel" na DVD. Postava řekla větu a u titulku bylo v závorce vysvětlení. Například za větou "To by nenapsala ani Božena Němcová”, bylo: (Božena Němcová - česká spisovatelka)

Naučně působí i titulek, kdy je divákům oznamován zvuk domestikovaného zvířete a v titulku je uvedeno to zvíře. Např. KOHOUT KOKRHÁ.

To působí jako vysvětlení pro tříleté děti, které učíme, jaké zvuky které zvířátko dělá (pes štěká, kráva bučí, kočka mňouká...) Mnohem lepší je titulek KOKRHÁNÍ/ŠTĚKOT/BUČENÍ/MŇOUKÁNÍ a není tedy třeba ještě psát, které zvíře se ozývá. Samozřejmě, u syčení je to vhodné napsat (pokud není záběr na syčícího hada), jelikož syčet může třeba i plyn.

Zvuky, které jsou vidět

Pokud někdo zvoní na domovní zvonek, nebo klepe na dveře a je v záběru, je zbytečné popisovat, co dělá. Je to přeci vidět.
Rovněž je zbytečné popisovat hru hraní na různé hudební nástroje, když je hudebník v záběru kamery. To působí jako poučování také, a navíc je docela trapné, když titulkář/ka ani nezná hudební nástroje. Viole říká housle, klarinetu saxofon, nebo pianinu klavír.

Otravné titulky HUDBA

Tento článek by musel mít snad 50 stran A4, aby postihl problematiku vypisování zvuků. Avšak vznikl pouze kvůli největšímu nešvaru, kdy se každou chvíli objevuje titulek HUDBA, a to i v situacích, kde se hudba vůbec nehodí (například muž veze kolečko hnoje a u toho se objeví titulek HUDBA), přičemž to je pouhá podkresová hudba (a někdy třeba i jen glissando půl taktu), nebo scénická znělka, která má za úkol pouze emotivně naladit slyšící diváky, avšak nemá žádný vliv na děj a nikam ho neposouvá.

Autor či autorka titulků nemyslí na to, že neslyšící divák nemá ze slova HUDBA stejný užitek jako slyšící divák při poslechu. Je potřeba tu hudbu slyšet, nestačí přečíst si slovo HUDBA. Ti, kteří si to neuvědomují, si to snad uvědomí, až když se udělá sestřih "hudeb". Hudba má být uvedena pouze tehdy, když je přímo v ději skutečně slyšet. Například někdo mimo záběr kamery hraje na hudební nástroj, nebo se ozývá taneční hudba z blízké hospody, nebo hraje gramofon atd.

V článku jsou uvedeny jen nejčastější a nejpalčivější problémy. Podrobnější informace budou v připravované publikaci Mgr. Věry Strnadové (předsedkyně expertní komise pro skryté titulky při ASNEP), které tímto děkuji, že mi poskytla konzultaci. Je vidět, že nás trápí stejné věci.

——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD)
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií),
a pravděpodobně nejčastější uživatel přepisu automatem v ČR.
(přednášky "Už vím, co říkáte, i když vás neslyším")
——————————————————-

Autor: Ztlumeno | sobota 4.2.2023 7:50 | karma článku: 12.30 | přečteno: 348x

Další články blogera

Ztlumeno

Aplikace používané osobami s postižením sluchu

Dostal se ke mně dotaz, jaké aplikace používají lidé s postižením sluchu, aby operátor zmapoval používané aplikace a udělal speciální tarif.

24.3.2023 v 7:55 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 72 | Diskuse

Ztlumeno

Bariéry nového webu České televize

Lidem bez postižení sluchu, určitě přijdou některé (ne-li všechny) z následujícího seznamu největších bariér, týkajících se skrytých titulků na novém webu České televize, jako úplné prkotiny.

28.2.2023 v 9:20 | Karma článku: 9.33 | Přečteno: 319 | Diskuse

Ztlumeno

Bariéra pro diváky s postižením sluchu

Pokud někdo neslyší a potřebuje ke sledování televizoru skryté titulky, přichází často o informace na obrazovce, protože je titulky zakrývají. Tyto informační lišty však nejsou zbytečné (to by jinak na obrazovce nebyly).

30.1.2023 v 8:01 | Karma článku: 8.87 | Přečteno: 201 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Kateřina Kešnerová

Zelená diktatura vytáhla sakra ostré drápky a nikdo zatím ani neceknul

Pokud si myslíte, že si eko ideologie již vystřílela své nejsilnější náboje, tak vás musím zklamat. Pokud se národní vlády nesemknou, stanou se z nich loutky v zelených rukách Evropské komise.

24.3.2023 v 18:18 | Karma článku: 11.73 | Přečteno: 134 | Diskuse

Petr Kotek

Jak se z oboustranně uspokojivého sexu může stát znásilnění?

Tajní policisté z Barcelony mají problém: souložili ve službě. Nejde o to, že by kvůli tomu zanedbávali jiné povinnosti a vyšetřování případů vázlo. Právě naopak – díky sexu získávali důležité operativní poznatky.

24.3.2023 v 17:38 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 126 | Diskuse

Karel Trčálek

Dementuje pan L. Větvička své nepravdivé informace?

Dezinformace samozřejmě neexistují. Ale člověk někdy toho v dobré víře naplácá. Ne, že by přímo lhal, to ne, ale prostě měl k dispozici jen mylné informace. A od toho je dementi

24.3.2023 v 17:21 | Karma článku: 13.59 | Přečteno: 186 | Diskuse

Michael Laitman

Dravá realita našeho století

Starozákonní proroci nazývali modloslužebníky ty, kdo uctívali věci vytvořené vlastníma rukama. Jejich bohy byly předměty vyrobené ze dřeva nebo kamene.

24.3.2023 v 17:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Jan Ferenc

Změní se čas, což znamená, že se nic nezměnilo

Tuto neděli nad ránem se opět změní čas na letní čas. Původně se tak naposledy mělo stát v roce 2019. Jenže tehdy to chtěly jen nepodstatná 84 procenta občanů EU.

24.3.2023 v 17:04 | Karma článku: 10.54 | Přečteno: 94 | Diskuse
Počet článků 108 Celková karma 9.83 Průměrná čtenost 836

ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...