Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 7. června 2023 Iveta, Slavoj

Aplikace používané osobami s postižením sluchu (jaký tarif)

24. 03. 2023 7:55:34
Dostal se ke mně dotaz, jaké aplikace používají lidé s postižením sluchu, aby operátor zmapoval používané aplikace a udělal speciální tarif.

Spíše, než na používané aplikace, bych to pojal podle potřeb.
Podle mě není až tak vypovídající to, jaké používáme aplikace, ale to, co se dělá. A zejména upload a download. Například video ve znakovém jazyce, lze nahrávat všude možně (WhatsApp, Facebook, Skype, Youtube atd.) Komunikace ve videu je vždy upload velkého množství dat.
Začnu tedy tím nevětším žroutem, videi ve znakovém jazyce.

Videohovory (chat)
Uživatelé znakového jazyka si spolu většinou nepíší, ale komunikují ve videohovoru, kde si navzájem znakují. To je za dobu hovoru mnoho posílaných a stahovaných relativně krátkých videí. A nekomunikují mezi sebou pouze kamarádi, ale volá se tak třeba i do organizace neslyšících. K tomu slouží různé instantmessengery, které videohovory podporují (WhatsApp, Skype, Messenger Facebooku a další).
A ke komunikaci „face to face“ s někým kdo neovládá znakový jazyk (třeba s poštovní doručovatelkou), prostřednictvím on-line tlumočení, se přenášejí zase videa (sdělení ve znakovém jazyce), třeba přes aplikaci „Tichá linka“, na přetlumočení do mluveného českého jazyka a zpět od tlumočníka/tlumočnice do zařízení uživatele. V tomto případě jde dokonce i o zvukové přenosy dat.

Komunikace e-mailem
Často je k textu přiložen odkaz na video ve znakovém jazyce, které je třeba na Youtube. Autor takového e-mailu naznakuje video, to musí na Youtube nahrát a příjemci jej zase stahují. A pokud to je třeba tříminutové video je to už dat docela dost.
A když chce někdo ve znakovém jazyce odpovídat, dělá totéž (nahrává někam video a ostatní jej stahují).
Ohluchlí a nedoslýchaví sice komunikují písemně, ale protože víceméně „pouze písemně“, tak je to mnohem více pošty, než ti, kteří slyší.

Příspěvky na sociálních sítích
Uživatel znakového jazyka natočí video (sám sebe), kde odznakuje své sdělení, nahraje jej třeba jako nový příspěvek ve skupině na facebooku. Na video se podívá 300 (všichni ho musí stahovat) jiných uživatelů znakového jazyka a z toho 20 odpoví (opět video).
To je obrovský rozdíl v datech, než když se používá facebook víceméně jen ve formě psaní + nějaká ta fotka.

Youtube
Leckdo by si mohl říci, že Youtube je „zábava“. Jenže na Youtube se právě dávají videa ve znakovém jazyce, která jsou velká, jako příloha k e-mailu, videa, která bývají součástí webových stránek (překlad stránky do znakového jazyka), různá instruktážní videa, nebo stream z konference (zrovna INSPO 2022 – komplet on-line https://www.youtube.com/watch?v=awXmRRnF8QQ) stream sledují (stahují data – video) i uživatelé simultánního přepisu.

Hlasová komunikace (ohluchlí a nedoslýchaví)
Při používání aplikací, na převod mluvené řeči, se používají nejvíce eScribeDroid od sociální firmy Transkript a „Okamžitý přepis“ od Google. V obou aplikacích jde o zvukový datový přenos.
(Aplikace a zařízení na převod řeči do písemné podoby, pro osoby s postižením sluchu)

Lokace, navigace a cestování
Mapy a navigace používá kde kdo. Avšak pokud se nelze (kvůli postižení sluchu) na ulici nikoho zeptat, používají se třeba i k navigaci „za roh“.
Často se používají i všelijaké aplikace, související s hromadnou dopravou. Rozdíl je však ten, že člověk s postižením sluchu, neslyší hlášení nádražního rozhlasu a pouští si mnohem častěji (třeba i na nástupišti) aplikaci „Na Vlak“. S tím souvisí i různý nákup jízdenek, protože je snadnější (nebo spíše žádná) komunikace, než s někým za přepážkou. Zejména pro uživatele znakového jazyka.
U dalších aplikací, jako jsou rezervace jízdenek, letenek, přivolání taxi atd. to je podobné (co se týče komunikace a častějšího používání, než „se sluchem“).

Souhrn
Lidé s postižením sluchu, používají kromě dejme tomu pěti speciálních aplikací stejné aplikace, jako lidé bez postižení. Jen některé mnohonásobně více a k tomu tu komunikaci ve videích.
Kvůli komunikaci ve videu (která nejvíce „žere“ data). už si mnozí zřídili neomezený datový tarif, aby se vyhnuli tomu, že třeba týden před obnovením FUP, nemohou komunikovat a nic dělat, protože zdánlivě obrovských 40 GB, jim na měsíc nestačilo.
Osobně komunikuji mluvením a psaním, přičemž potřebuji ony datové přenosy zvuku. U operátora mám tarif 4 GB dat. Volání mám vypnuté a chodí mi SMS, které mohu za plnou cenu i posílat a jednu za tři měsíce skutečně pošlu. Takže to je v podstatě „datový tarif“, za který bez těch SMS platím 150 Kč/měs. Za pět let se mi stalo asi 2x, že mi přišlo upozornění a na týden jsem se omezil. Já se však všude, kde to jde, připojuji na Wi-Fi. Znám ale spoustu lidí s postižením sluchu, kteří používají mnoho SMS a připojit se třeba v knihovně na Wi-Fi, ani neumí. Ti mají spotřebu dat mnohonásobně větší, než já, ačkoli komunikují rovněž česky.

——————————————————
Autor článku: Ladislav Kratochvíl
zcela ohluchlý ve svých 40 letech, v roce 2003,
autor a provozovatel webu zabývajícím se postižením sluchu www.kochlear.cz,
zakladatel a moderátor facebookové skupiny Skryté titulky – (televize, videa, DVD),
redaktor portálu Helpnet (monitoring médií)
a vášnivý uživatel přepisu automaty
(přednášky „Už vím co říkáte, i když vás neslyším“)

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ztlumeno | pátek 24.3.2023 7:55 | karma článku: 4.30 | přečteno: 106x

Další články blogera

Ztlumeno

Jak důležitá je znalost kontextu pro osoby s postižením sluchu

Při konverzaci s člověkem, který odezírá, nebo používá strojové rozpoznání mluvy, s převodem do textové podoby, je velmi důležitý kontext. A ten je třeba i to, že od číšníka neočekáváme sdělení jaké je počasí.

16.5.2023 v 7:55 | Karma článku: 7.85 | Přečteno: 115 | Diskuse

Ztlumeno

S překladem a výslovností, může osobám s postižením sluchu pomoci umělá inteligence

O chybné výslovnosti cizích slov, osobami s postižením sluchu, už jsem psal několikrát. Ti, co nikdy neslyšeli, že se vyslovuje „koka kola“, vyslovují tak, jak čtou a vypadají za úplné blby.

11.5.2023 v 7:48 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 68 | Diskuse

Ztlumeno

Jsem ohluchlý hudebník a hudba mi je lhostejná

Často se mě někdo ptá: "Štve tě, že neslyšíš hudbu?" Je to logické, zejména když jsem byl 20 let hudebník, a pak přišel o sluch. Rovněž se v době, kdy vídáme spoustu lidí se sluchátky na uších, vkrádá taková otázka na jazyk sama.

3.5.2023 v 7:50 | Karma článku: 9.52 | Přečteno: 271 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Konečně je Ladik v bezpečí, soudruzi v parlamentu brzy schválí smlouvu o pobytu vojsk

Skoro pětatřicet roků od plyšáku to trvalo. Celou tu dobu čekal Ladik trpělivě na to, aby mohl prokázat svoji odvahu jako 99 pragováků, kteří se hrdinně postavili kontrarevoluci. A teď se Ladik dočkal, naváže na Kubiše a Gabčíka

6.6.2023 v 17:44 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 310 | Diskuse

Emrich Sonnek

Outsiderovo blues

Když jsi jednou dole a jednou nahoře, může se stát, že se jindy ocitneš ještě níž. Ale je to snad důvod, proč si nezazpívat? Třeba na melodii písně Život je jen náhoda.

6.6.2023 v 17:16 | Karma článku: 4.79 | Přečteno: 81 | Diskuse

Marek Zeman

Nevěřil jsem vlastním očím (ani uším)...

Tuto neděli v pořadu TV Prima Partie s Terezou Tománkovou se utkali dva předsedové nejsilnějších politických stran, předseda vlády Petr Fiala a expremiér Andrej Babiš. Pánové byli reálnou ukázkou dnešní doby. Od ničeho k ničemu...

6.6.2023 v 12:37 | Karma článku: 28.09 | Přečteno: 953 | Diskuse

Ladislav Větvička

Konečně su v bezpeči - sudruzi v parlamentu brzo podepišu smluvu o pobytu vojsk

Skoro pětatřicet roku od plyšaku to trvalo! Furt sem se na ulici citil taky nejisty, zranitelny, ten pocit nebezpeči byl prostě všude. Až fčil se to měni. Černochova podepsala s černochem smluvu o dočasnem pobytu vojsk.

6.6.2023 v 11:59 | Karma článku: 43.82 | Přečteno: 2013 | Diskuse

Jan Ziegler

Kachovskou přehradu vyhodili do povětří Rusové

Je jasné, že z tohoto incidentu se budou vinit obě strany, pádnější důvody pro zničení vodní nádrže však měla Moskva. Nemyslím si, že by si Ukrajinci chtěli takto amatérsky znemožnit vlastní protiofenzívu.

6.6.2023 v 11:33 | Karma článku: 24.03 | Přečteno: 622 | Diskuse
Počet článků 111 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 825

ORBI PONTES šíří osvětu v oblasti sluchového postižení.Pořádáme pravidelně na konci září festival Týden komunikace osob se sluchovým postižením.

Sluchové postižení (SP) je označováno WHO (Světová zdravotnická organizace) jako 2.nejtěžší ihned po mentálním postižení. Lidé jsou odtrženi od komunikace. SP je velmi variabilní a není možné si jej vyzkoušet. Podle výše ztráty sluchu jsou lidé neslyšící, nedoslýchaví, ohluchlí, hluchoslepí, máme uživatele kochleárních implantátů. Každý člověk má jiné nároky na komunikaci. Prelingválně neslyšící dávají přednost znakovému jazyku, nedoslýchaví a ohluchlí lidé simultánnímu přepisu.

S podporou Blog iDNES.cz
 

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Když ukazuju prsa, jsem šťastnější, říká pansexuální a nebinární Monáe

Herečka a zpěvačka Janelle Monáe (37) nemá s nahotou problém. Na obálce magazínu Rolling Stone pózovala nahoře bez,...

Nejsou menší, jen jsou výš, říká o modelaci prsou za 65 tisíc Krejčíková

Aneta Krejčíková (32) se rozhodla pro plastiku prsou. Představitelka sekretářky Květy ze seriálu Volha si své...